136 aydın, grevleri yasaklanan metal işçilerine destek verdi

Metal işçilerinin grevinin yasaklanması üzerine imza kampanyası başlatan 130’un üzerindeki aydın Darıca’daki Sarkuysan fabrikası önünde açıklama yaptı

29 Ocak 2018 18:16
Paylaş

Hükümetin metal işçilerinin grevini yasaklaması üzerine imza kampanyası başlatan 130’un üzerindeki aydın Darıca’daki Sarkuysan fabrikası önünde açıklama yaptı.

Hükümetin 130 bin işçiyi kapsayan MESS grevini yasaklaması üzerine imza kampanyası başlatan 130’un üzerinde aydın, yazar ve akademisyen Darıca’da bulunan Sarkuysan Fabrikası önünde basın açıklaması yaptı. İmzacıların ve metal işçilerinin katılımıyla düzenlenen basın açıklaması öncesinde polis, fabrikayı abluka altına aldı. Açıklamaya Evrensel yazarı Prof. Dr. İzzettin Önder ve Doç Dr. Hakan Koçak da destek verdi.

‘MESS SEFALETE MAHKUM EDİYOR’

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde kurulu Sarkuysan önünde 136 akademisyenin imzacısı olduğu “MESS’e, OHAL'e, grev yasaklarına karşı metal işçisiyle birlikteyiz. Biz de grevin gözcüsü olacağız” başlıklı bildiriyi Dr. Levent Dölek okudu. Aydınların imzaladığı bildiriyi okuyan Dölek, MESS’in, OHAL kapsamında hükümetin aldığı grev yasağı kararına güvenerek işçileri sefalete mahkum ettiğini söyledi.

Metal işçilerinin alınan kararı tanımadıklarını ve 2 Şubat’ta greve çıkacaklarını ifade eden Dölek şöyle konuştu: “MESS, hükümetin daha önceleri aldığı grev yasaklarına güveniyor. Bu yüzden işçilere sefaleti ve en ağır koşulları dayatmaktalar” dedi. Bildiride imzası bulunan Prof. Dr. İzzettin Önder ise, grevin meşru olduğunu, haktan öte alınması gereken bir hak olduğunu ifade ederek, “Sistemin adı kapitalizmdir, sermayenin hakim olduğu bir hukuk sistemi olan kapitalizmi yıkmamamız gerekiyor” diye konuştu. (Darıca/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

‘Gülmen ve Özakça'nın genel durumları iyi’

SONRAKİ HABER

Esenyurt'ta 11 işçinin yanarak öldüğü iş cinayetinde patronlar tali kusurluymuş!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa