28 Ocak 2018 22:31

Suriye: Afrin operasyonunda Ayn Dara Tapınağı zarar gördü

Suriye Kültür Bakanlığı, TSK'nin Afrin operasyonu kapsamındaki hava operasyonlarında Ayn Dara Tapınağı'nın zarar gördüğünü açıkladı.

Paylaş

Suriye Kültür Bakanlığı'na bağlı Antik Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü, "Türkiye'nin Afrin'deki hava operasyonlarında tarihi eserleri de hedef aldığını, bu kapsamda son olarak Ayn Dara Tapınağı'nın zarar gördüğünü" açıkladı.

Resmi haber ajansı SANA'da yer alan habere göre kurum, dünyadaki tüm ilgili uluslararası kuruluşlara, "Afrin'deki arkeolojik ve kültürel eserleri hedef almaması için Türkiye'ye baskı uygulayın" çağrısı yaptı.

Türkiye'yi kınayan kurum, "Harekâtın Suriye kimliği ile Suriye halkının geçmişi, bugünü ve geleceğine yönelik bir saldırı olduğunu" belirtti.

İngiltere merkezli, muhaliflere yakın Suriye İnsan Hakları İçin Gözlemevi de Zeytin Dalı Harekâtı'nda Ayn Dara Tapınağı'nın zarar gördüğünü belirtti.

BBC Türkçe'nin haberine göre Demir Çağı'ndan kalma Ayn Dara'nın son haliyle ilgili bazı fotoğraflar sosyal medyada paylaşıldı ancak bunların doğruluğu bağımsız kaynaklar tarafından henüz teyit edilmedi.

Konuyla ilgili Türkiye'den resmi açıklama yapılmadı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Soçi'ye 'Zeytin Dalı' gölgesi: Kürtler kongrede yok

SONRAKİ HABER

MESS, Türk Metal'in ilk altı ay için yüzde 26,28'lik zam teklifini yüksek buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa