28 Ocak 2018 10:46

Hamileyken tutuklanan Karyemez'in ilaçları verilmedi

EMEP’in barış bildirisini dağıttığı için tutuklanan 4 buçuk aylık hamile Neslihan Karyemez’in ilaçları ‘mesai saatleri dışı’ denilerek verilmedi. 

Paylaş

İstanbul İkitelli’de Afrin operasyonuna karşı barış çağrısı yapan bildiri dağıttığı için ‘terör örgütü propagandası’ iddiasından tutuklanan Emek Partisi (EMEP) üyesi Neslihan Karyemez’e ilaçları verilmedi. 4,5 aylık hamile olan Karyemez, kan ve vitamin ilaçları kullanıyor. 

Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’ın haberine göre; İstanbul 11. Sulh Ceza Hâkimliği’nce tutuklanarak Bakırköy Cezaevi’ne konulan Neslihan Karyemez’in annesi Elif Karyemez “Kızım hamile ve riskli bir süreçte... Cezaevi koşullarında hamileliğinin devam etmesi mümkün değil” dedi. Kızının EMEP üyesi olduğunu hatırlan Elif Karyemez, “EMEP, yasal bir parti. Dağıtılan bildiri de yasal. Siyasi partilerin dağıttıkları bildiriler zaten belirli izinlerle çıkıyor. Kızım yasal bir bildiri dağıttığı için tutuklandı. Terör örgütü propagandası yapmakla suçlandı. Barış içerisinde yaşanmasını istemek nasıl propaganda olur? Bu olsa olsa bir eleştiridir” diye konuştu.

‘İLAÇLARI ALINMADI’

Karyemez, kızının kan ve vitamin ilaçları kullandığını söyleyerek, beşinci aya yaklaşan hamileliğinin de riskli bir aşamadan geçtiğine dikkat çekti. Karyemez, “Kızımın kendisi için ve bebeği için bu ilaçları kullanması şart. İlaçları tutuklandığı gece cezaevine götürdük. ‘Mesai saati dışındayız’ deyip almadılar. Dün de avukatımız aracılığıyla ilaçları yine yolladık. Yine almamışlar” dedi. Karyemez, “Kızım hamile olduğunu öğrendiğinde duyguları karışıktı. Böyle bir dünyaya çocuk getirmenin çok zor olduğunu bilerek, hissederek çocuğunu dünyaya getirmeye karar verdi. Kızım birkaç ay sonra anne olacak. Bir annenin barış istemesi kadar normal ne olabilir? Hiçbir anne savaşın ortasına bir çocuk getirmek istemez. Ben de anneyim. Bizler de barış istiyoruz. Kızım bir an evvel serbest bırakılsın” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Evlilik içi tecavüze 18 yıl hapis istemi

SONRAKİ HABER

CHP Milletvekili Gaytancıoğlu: İmar Affı hangi yandaşları affetti?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa