27 Ocak 2018 15:48

TV10 çalışanları: Tutuklanan arkadaşlarımız bırakılsın

KHK ile kapatılan TV10'un çalışanları: Hukuku kaybettiğimiz an insanlığımızı kaybederiz.

Paylaş

OHAL’in ardından çıkarılan KHK ile kapatılan TV10’un emekçileri, 69. kez kanallarının açılması talebiyle ve tutuklanan arkadaşları için eylem gerçekleştirdi. Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen TV10 emekçileri “Alevilerin sesi TV10 susturulamaz” pankartı ve tutuklanan Veli Büyük Şahin, Veli Haydar Güleç ve  Kemal Demir'in fotoğraflarını taşıdı.

‘HUKUKU KAYBETTİĞİMİZ ZAMAN İNSANLIĞIMIZI KAYBEDERİZ’

TV10 programcısı Medine Meral, TV10'un açılması için alanlara çıktıklarını fakat bu taleplerine yeni taleplerin eklendiğini söyleyen şunları aktardı: “TV10 Alevilerin sesini duyuran bir kanaldı. Bütün Alevilerin birbirinden haberdar olmasını sağlayan bir kanaldı. Bu yüzden kapatıldı. Tarihsel belleğimiz yok etmek amacıyla kanalımız kapatıldı. Bu topraklarda herkesin Sünni ve Türk olmasını istedi egemenler. İtirazımız Sünnileştirme ve Türkleştirme politikalarınaydı. TV10 da işte bunu dile getiriyordu. Bu hassasiyeti dile getiren yönetim kurulu başkanımız Veli Büyük Şahin, programcımız Veli Haydar Güleç, kameramanımız Kemal Demir tutuklandı. Gazetecilik yapan arkadaşlarımız bir an önce serbest bırakılsın. Hukuku kaybettiğimiz zaman insanlığımızı kaybediyoruz.”

'YAN YANA OLMALIYIZ'

Dersim Araştırmalar Merkezi Yöneticisi Muzafer Kocaman da gazetecilerin tutuklanmasını kınayarak söze başladı ve “Hiçbir gerekçe gösterilmeden bu ülkede insanlar cezaevine  atılıyor. Bu baskılara karşı yana olmamız gerekiyor. Biz sustukça bize yönelimler çoğalacaktır. Yan yana olmalıyız" dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Zaharova: PYD, Suriye Ulusal Diyalog Kongresine katılacak

SONRAKİ HABER

Sağlık Bakanlığı hastanelerde Yasin kitabı mı dağıtıyor?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...