25 Ocak 2018 01:42

Çocukların sadece çocuk olduğu bir dünya

“İktidar en çok bizlerden, kadınlardan korkmaktadır. Kadının ikincil rolü benimsemesi isteniyor."

Paylaş

 

Gülşah ÖZANAR

Gaziantep

2018’in ilk aylarını geride bırakırken “9 yaşındaki kız çocuğunun velisi olmadan evlenebileceği ve hatta gebe kalabileceği” sözleriyle, Diyanet önemli bir tartışma konusu oldu. 3 gün boyunca sosyal medyada #DiyanetKapatılsın hashtagi üst sıralarda yer aldı. Bunun üzerine Diyanet yaptığı açıklamada bu durumu yalanlamaya çalışırken bu ifadelerin dini terimler sözlüğünde yer aldığını kabul etmiş oldu. Biz de üniversiteli genç kadınlar olarak bu konu üzerine konuştuk.

KADINLARI EKONOMİK HAYATTAN KOPARMAK

Sağlık bilimleri fakültesinden bir arkadaşımız, “İktidar en çok bizlerden, kadınlardan korkmaktadır. Kadının ikincil rolü benimsemesi isteniyor. Kadını toplumsal rollere hapsetmek ve onu sosyal, siyasal, ekonomik hayattan koparıp sadece çocuk doğurmakla yükümlü kılmak isteniyor.” diyor.

Aslında bu politikaların yeni olmadığı, müftülüklere nikah yetkisiyle erken yaşta evliliğin yolunun açıldığı sözleriyle konuşmasına başlayan eğitim fakültesinden arkadaşımız, “Çocukların çocukluklarının çalındığı, işçileştirildiği ve hatta evlendirildiği bir dönemdeyiz. Diyanet de bunu meşrulaştırıyor. Kısaca cinsel istismarın önünü açıyor.” diye ekliyor.

Sağlık bilimlerindeki arkadaşımız tekrar söz alarak, “9 yaşındaki bir kız çocuğundan anne, 12 yaşındaki bir erkek çocuğundan da baba olmaz. 18 yaş altı herkes çocuktur ve fiziksel gelişimi devam etmektedir. Bu durum çocuk üzerindeki sapıklıktır. Ayrıca çocuk veli onayıyla sadece okula gitmelidir!” diyor.

BU DURUM TESADÜF DEĞİL

Mimarlık fakültesinden arkadaşımız gerici ve cinsiyetçi politikaların sürdüğünü söyleyerek başlıyor; “Bir yılda 409 kadın öldürüldü. 387 çocuk cinsel istismara uğradı. Bu durum tesadüf değildir. Çocuğu evlendirerek cinsiyete dayalı eşitsizlik artırılmaktadır.” şeklinde devam ediyor.

Diyanet 9 yaşındaki bir çocuğun evlenebileceğine ilişkin fetvalar verirken, “öğretmen” sıfatıyla okullara memur olarak gönderilmiş kişiler 16 yaşındaki öğrencisini istismar edip ikinci eş olarak evlenmeyi kendinde hak görebiliyor, şeriata göre muamele görmeyi talep edebiliyor. Peki biz bu durumda ne yapmalıyız?

BUNU DEĞİŞTİRECEK OLAN KADINLARIN MÜCADELESİDİR

Eğitim fakültesinden başka bir arkadaşımız, “Aslında hepimiz farklı farklı cümleler kursak da sonuç aynı olacaktır. Çocuklara ve kadınlara karşı yapılan bu haksızlığa karşı koymalıyız. Bu söylemlerin suç olduğunu bilmeli ve anlatmalıyız.” diyor.

Bir başka arkadaşımız ise, “Kadınlar olarak bu durumu biz değiştireceğiz. Bizi toplumsal rollere sürükleyen uygulamalara dur demeli aynı zamanda çocukların sadece çocuk oldukları bir dünyayı biz öreceğiz” diyor.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Utanç tablosunu yüzlerine vurmak için…

SONRAKİ HABER

Liman-İş: 150 bin Metal işçisinin taleplerini sahipleniyor ve destekliyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa