25 Ocak 2018 01:31

Sömestrda ne mi yapacağız?

Ben iki yıldır evde kalıyorum. Düzenli olarak haftalık alışverişe çıkıyoruz ve fiyatların her alışverişimizde daha da arttığını görüyoruz.

Paylaş

 

Erdem AYÇİÇEK

Gaziantep

Merhaba, ben ziraat mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. Okulların sömestra girmesi ile birlikte Gaziantep’e gelip bir işte çalışmaya karar verdim. Benim gibi birçok arkadaş ve daha birçok öğrenci de aynı kararı alıyor. Her ne kadar tatil dense de aslında öğrenciler için tatilden çok “iş arama ve çalışma zamanı” diyebiliriz. Para kazanmam gerektiği için ve kısıtlı zamanım olduğu için iş tercih etme fırsatım pek olmadı, çünkü bu zamanda iş bulma ve çalışmanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Kısa zamanda bir mekânda komi olarak işe başladım.

ÖĞRENCİNİN DEĞİL ŞİRKETİN MENFAATİ 

Ücret oldukça düşük ve çalışma saati günlük 12, bazen 13-14 saati buluyor. Tabii dayatılan bu koşulları kabul etmek zorunda kaldım. Eğer üniversite okuyorsanız belli bir bütçeye sahip olmanız gerekiyor. Evde kalıyorsanız ev kirası, yurtta kalıyorsanız aylık yurt parasını vermek zorundasınız. Tabii her gün yurt ile kampüs arası minibüslere verdiğimiz parayı da düşünecek olursak verilen bursun/kredinin geldiği gibi gittiği bir gerçek ortaya çıkıyor. Ayrıca okul kantinindeki fahiş fiyatları düşününce işimiz epey zorlaşıyor. Geçenlerde fiyatlarla ilgili rektörlük ile görüşmek istedik fakat izin verilmedi. Rektörlük bile kendi öğrencisini değil kantinin anlaştığı şirketin menfaatini düşünür olmuş.  

HER ALIŞVERİŞTE ARTAN FİYATLAR 

Biz üniversite öğrencileri olarak gerek boş günlerimizde gerek tatillerde para kazanmaya çalışıyoruz. Ailemizin de bize yardım edecek kadar durumu yoksa (ki ülkede insanların ekonomik durumuna baktığımız zaman aileler açısından öğrencilere para yetiştirmek çok zor) kendimiz bir şeyler yapmak zorunda kalıyoruz. 

Ben iki yıldır evde kalıyorum. Düzenli olarak haftalık alışverişe çıkıyoruz ve fiyatların her alışverişimizde daha da arttığını görüyoruz. Gıda zamları ile burs/kredi fiyatlarını karşılaştırdığımız zaman mevcut hükümetin bize kaşık ile verip kepçe ile aldığını görmemek için kör olmak gerekiyor sanırım. 

ÖNCEKİ HABER

Sömestr tatilimizi nasıl geçirelim?

SONRAKİ HABER

Soylu kadınlara polis müdahalesini savundu: dertleri kadın cinayetleri değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa