24 Ocak 2018 18:26

Çavuşoğlu: Rex Tillerson 'güvenli hat' önerisi yaptı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson'ın Afrin için 30 kilometrelik 'güvenli hat' önerisi yaptığını açıkladı.

Paylaş

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa'da salı günü düzenlenen "Kimyasal Silah Kullanımının Cezasız Kalmaması İçin Uluslararası Ortaklık" başlıklı toplantıda ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson ile yaptığı görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu, Afrin operasyonunun konuşulduğu görüşmede Ankara'nın yıllardır talep ettiği 'güvenli bölgeye' ABD'nin destek sunduğunu söyledi. Buna göre Rex Tillerson, tüm Suriye sınırını kapsayacak şekilde 30 kilometre derinliğinde güvenli hat oluşturma önerisi sundu. Tillerson'a "Taciz olursa müdahale ederiz" dediğini aktaran Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşının "Türkiye ile karşı karşıya kalmak istemeyiz" karşılığını verdiğini aktardı. Çavuşoğlu ayrıca "ABD, YPG'ye verilen desteği sonlandırmalı'" vurgusu yaptı.

'ASLINDA AKLIMIZDA 10 KİLOMETRELİK DERİNLİK VARDI…'

NTV Ankara Haber Müdürü Uğur Şefkat'in aktardığına göre, Tillerson, görüşmede, "Aslında bizim aklımızda 10 kilometrelik bir derinlik vardı. Ancak öyle görünüyor ki güvenlik kaygılarınızın giderilmesi için bunun 30 kilometre olması gerekiyor" ifadelerini kullandı. Tillerson devamında "Esasen bu derinliği 30 kilometre olarak öngörüyoruz. Ancak bu sizin güvenlik kaygılarınızı karşılıyor. Baştan sona güvenli hat olsun, terör saldırıları size gelmesin. Güvenli hatla kastettiğimiz bu" dedi.

Öneri üzerine Çavuşoğlu, teknik heyetlerin değerlendirmesinin ardından sonuçlandırılabileceğini söyledi.

'KARŞI KARŞIYA GELMEK İSTEMİYORUZ'

NTV'nin aktardığına göre, Tillerson görüşme sırasında birkaç kez "Türkiye ile karşı karşıya gelmek istemiyoruz" vurgusu yaptı. Çavuşoğlu da "Bizim de böyle bir niyetimiz yok, ancak Türkiye'ye yönelik tehditler devam ettiği sürece Türkiye mutlaka müdahale etmek zorunda kalıyor. Bize göre tehdit nereden gelirse gelsin, ister Fırat'ın doğusundan ister batısından, buna müdahale yapmak zorundayız" dedi.

'GÜVEN BUNALIMI'

Görüşmede ABD ile Türkiye ilişkileri de ele alındı. Çavuşoğlu, mevkidaşına şunları aktardı:

"Şu andaki en büyük sorun, güven bunalımı. Bize karşı birçok söz verildi. Sizden önceki yönetimin verdiği bu sözlerin birçoğu da tutulmadı. O sözleri veren askerler görevlerinin başında durmaya devam ediyor. Şu ana kadar somut adımlar atacağınız sözünü vermenize rağmen somut adımlar atılmadı. Bu güvensizliği gidermemiz lazım. Bizim rahatsız olduğumuz durumlar ortadan kaldırılmalı. Aksi takdirde bu ilişkileri kaybederiz. Senin ve benim görevim bu ilişkileri düzeltmek."

'MENBİC'E MÜDAHALE ETMEK ZORUNDA KALABALİRİZ'

Tillerson'a Menbic için "Oradan da tehdit geliyor, atışlar yapılıyor. Oraya da müdahale etmek zorunda kalabiliriz" dediğini aktaran Çavuşoğlu, diğer taleplerini şöyle sıraladı:

" - YPG'ye verilen destek bitirilmeli. Suriye'nin geleceği için birlikte adım atılmalı. PKK ile mücadele konusunda Türkiye'ye somut destek verilmeli.

- Suriye'de silahlı gruplar olmamalı. Bu durum devam ederse kim gelirse gelsin bu gruplarla uğraşmak zorunda kalacak"

Çavuşoğlu görüşmeye ilişkin "Türkiye ile ABD ilişkilerinin kopma noktasına geldiğini fark ettiler. ABD'nin artık bunun giderilmesi için bir adım atma iradesinde olduğunu ifade etti" izlenimini de aktardı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Aydın Çubukçu: Afrin alliance will only benefit Erdoğan

SONRAKİ HABER

Esenyurt'ta 11 işçinin yanarak öldüğü iş cinayetinde patronlar tali kusurluymuş!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa