24 Ocak 2018 15:26

Cezaevinden Evrensel dahil 4 gazeteye ‘terör’ yasağı

Menemen Cezaevi yönetimi, Evrensel, Özgürlükçü Demokrasi, Cumhuriyet ve BirGün'ü 'terör övücü' olduğu iddiasıyla tutuklulara vermiyor.

Paylaş

Metehan UD
İzmir

Evrensel, Özgürlükçü Demokrasi, Cumhuriyet ve BirGün gazeteleri terörü övücü ve ayrıştırıcı olduğu iddiasıyla Menemen Cezaevi yönetimi tarafından tutuklulara verilmiyor. Cezaevi yönetiminin bu kararı infaz hakimliği ve ağır ceza hakimliği tarafından da onaylanmış durumda.
Menemen R Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda kalan tutuklular aylardır Evrensel, Özgürlükçü Demokrasi, Cumhuriyet ve BirGün gazetelerine ulaşamıyor. Gazeteler cezaevine kadar gelse de yönetim tarafından tutuklulara verilmiyor.

Tutuklular cezaevi yönetimine bu durumun gerekçesini sordu. Cezaevi yönetimi cevabında 4 gazetenin terörü övücü ve ayrıştırıcı olduğunu ileri sürdü. Karara gerekçe olarak ise Ceza İnfaz Kurumları Kütüphane ve Kitaplık Yönergesi’nin 11 ve 12. maddeleri gösterildi.

‘TERÖRÜ, TERÖR ÖRGÜTÜNÜ ÖVÜCÜ’

Kararda şu ifadeler yer aldı: “Kurumumuzda hükümlü/tutuklu olarak bulunan Ahmed Hami okumak/almak için Evrensel isimli gazeteyi talep etmiştir. Anılan hükümlü/tutukluya 11/10/2017 tarihli olan ve aynı gün gelen Evrensel isimli gazete incelendiğinde terörü, terör örgütünü ve teröristi övücü, toplumu etnik köken üzerinden ayrıştırıcı, devlet kurumlarımızı, devlet büyüklerimizi ve kamu görevlilerini aşağılıyıcı ifadeler içerdiği görülmüştür. Anılan ve izah edilen nedenlerden ötürü adı geçen gazetenin anılan hükümlü/tutukluya verilmemesine oy birliği ile karar verilmiştir.” Aynı karar pek çok gün için verilmiş. Özgürlükçü Demokrasi, Cumhuriyet ve BirGün gazeteleri için de yapılan başvurular için alınmış aynı kararlar bulunuyor.

İNFAZ HAKİMLİĞİ, HUKUKA AYKIRI BULMADI

Tutuklu Ahmet Hami avukatları aracılığı ile kararı Karşıyaka İnfaz Hakimliğine taşıdı ancak infaz hakimliği de cezaevi yönetiminin kararını onadı. İnfaz Hakimliği, 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un 62. Maddesinin 1. fıkrasında yer alan ‘Kurum güvenliğini tehlikeye düşüren veya müstehcen haber, yazı, fotoğraf ve yorumları kapsayan hiçbir yayın hükümlüye verilmez’ hükmünü ifade ederek Hani’nin talebini kabul etmedi. İnfaz Hakimliği cezaevi yönetiminin kararının yasa ve yönetmeliklere uygun olduğunu ve herhangi bir isabetsiz karar olmadığını da belirtti.

Menemen

AĞIR CEZA HAKİMLİĞİ TALEBİ REDDETTİ

Hami kararı Karşıyaka Ağır Ceza Hakimliği’ne taşısa da değişen bir şey olmadı. Dosyayı inceleyen Karşıyaka 1. Ağır Ceza Mahkemesi Hami’nin kararını reddetti ve Karşıyaka İnfaz Hakimliği’nin kararını onadı.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Fenerbahçe’de transfer etkisi yapan yıldızlar

SONRAKİ HABER

Kocaelili işçiler: Ücretlerimizin çoğu vergiye gidiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa