24 Ocak 2018 10:19

NATO'dan Afrin mesajı: Süre ve kapsam sınırı önemli

Türkiye'ye gelen NATO Genel Sekreteri Yardımcısı Rose Gottemoeller, Afrin'e yönelik operasyona dair mesajlar verdi.

Paylaş

NATO Genel Sekreteri Yardımcısı Rose Gottemoeller, Afrin'e yönelik operasyon sonrası geldiği Ankara'da 'Zeytin Dalı' harekatı ve NATO-Türkiye ilişkilerine dair mesajlar verdi.

Gottemoeller, " Cumhurbaşkanı’nın, Afrin harekâtının süre ve kapsam olarak sınırlı olacağını söylemesi önemli bir mesaj" derken NATO içerisinde "Her konuya müdahil olan bir üye olarak Türkiye’nin istemediği hiçbir karar alınamaz" ifadesini kullandı.

Hürriyet'ten Sevil Erkuş'a konuşan Gottemoeller, Afrin operasyonu ve Türkiye-NATO ilişkilerine dair şunları söyledi:

'CUMHURBAŞKANI'NIN HAREKATIN SÜRE VE KAPSAM OLARAK SINIRLI OLACAĞINI SÖYLEMESİ ÖNEMLİ BİR MESAJ'

* Türkiye son yıllarda terörden gerçekten çok mustarip oldu. Bu konuda çok ciddi sorununuz olduğunu ve NATO müttefikleri arasında son yıllarda en çok terör saldırısına maruz kalan ülkenin Türkiye olduğunu kesinlikle anlıyoruz. Süren harekât buradaki toplantılarımın gündeminin merkezinde olan bir konuydu. Afrin harekâtını konuşurken yalnızca orantılılık ve uluslararası hukukun diğer yönlerine odaklanılmasını vurguluyoruz. Muhataplarımdan, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı duyulduğuna ilişkin olumlu mesajlar aldım. Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın da bu yönde mesaj vermesi önemliydi. NATO olarak uluslararası hukukun yanında durduğumuz ve Türkiye’nin de ittifakın uzun süreli bir üyesi olması nedeniyle hükümetinizden en yüksek seviyede bu mesajı duymaktan memnunuz. Cumhurbaşkanı’nın, Afrin harekâtının süre ve kapsam olarak sınırlı olacağını söylemesi önemli bir mesaj. NATO olarak kesinlikle yakından ilgilenmeye devam edeceğiz. (Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO’ya YPG sitemi) NATO olarak, Suriye’de bulunmuyoruz ve burada son yıllarda devam eden harekâtların parçası değiliz. Elbette (IŞİD'e) karşı koalisyonun parçasıyız. Irak’taki eğitim aktivitelerine katılıyoruz.

KARARLAR ANCAK MUTABAKATLA ALINIR

* "NATO birbiriyle yakın çalışma içerisinde olan büyük bir ailedir. Çünkü kararlar ancak mutabakatla alınabilir. Her konuya müdahil olan bir üye olarak Türkiye’nin istemediği hiçbir karar alınamaz. Türkiye’nin ittifak içerisindeki rolüne büyük önem vermekteyiz. Zor kararlarda mutabakat zaman alabilir ancak çoğu zaman bunu başarabiliyoruz.

S-400 YORUMU: NATO ÜYELERİNİN SİLAH ALIMI KARARINA SAYGILIYIZ

* NATO, üyelerinin silah alımı konusundaki kararlarına saygı duymaktadır. NATO’nun gerçekten üzerinde odaklandığı konu ise tüm müttefikler için etkili savunma. Altını çizmek istediğimiz noktalardan biri (sistemlerin) birlikte çalışabilirliğinin çok önemli olduğu. Çünkü caydırıcılık ve karşılıklı savunma sağlamak için sistemlerimiz birlikte çalışabilirse müttefiklerimizi en iyi şekilde savunabiliriz. Ancak NATO, müttefiklerinin kararlarını dikte etmez. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Eski İtalyan Hastanesi'nde yangın

SONRAKİ HABER

İl il, ilçe ilçe Erdal Eren anma ve etkinlikleri

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa