22 Ocak 2018 08:32

ABD Savunma Bakanı Mattis: Türkiye'nin meşru endişeleri var

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Türkiye'nin Afrin operasyonuna ilişkin ABD'yi bilgilendirdiğini söyledi.

Paylaş

Türkiye'nin Afrin'e yönelik operasyonuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan ABD Savunma Bakanı James Mattis, Türkiye'nin güvenliği konusunda meşru endişeleri olduğunu söyledi.

Güneydoğu Asya'ya giderken uçakta gazetecilere açıklama yapan Mattis, "Türkiye NATO üyesi. Sınırları içinde etkin direniş olan tek NATO ülkesi ve Türkiye'nin güvenlik konusunda meşru endişeleri var" dedi.

Türkiye'nin, Afrin'i vurmadan önce ABD'yi bilgilendirdiğini belirten Mattis, iletişimin telefon konuşması aracılığıyla üst düzey Türkiyeli ve ABD'li yetkililer arasında gerçekleştiğini ifade etti.

Mattis, YPG'yle ilgili olarak da, "Etkin bir güç olduklarını kanıtladılar. Onlara binlerce kayba mal oldu ama onları gördünüz. Koalisyonun desteğiyle IŞİD'i Suriye'de sildiler" diye konuştu.

IŞİD'e karşı başarının Türkiye'nin birçok endişesini gidermediğini belirten Mattis, Ankara'nın çatışmanın Suriye sınırlarını aşacağı konusunda endişeli olmasının anlaşılır olduğunu söyledi.

Mattis, Türkiye'nin operasyonu nedeniyle Suriye'deki ABD'li askerlerin risk altında olmadığını da kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan dün yapılan açıklamada TSK'nin Afrin operasyonunun kapsamı ve süresinin sınırlı olması gerektiği söylenmişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Milletvekili Alican Önlü hakkında da inceleme başlatıldı

SONRAKİ HABER

EMO Bilim - Akademi - Mühendislik buluşması gerçekleşiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa