ABD Savunma Bakanı Mattis: Türkiye'nin meşru endişeleri var

ABD Savunma Bakanı Mattis: Türkiye'nin meşru endişeleri var

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Türkiye'nin Afrin operasyonuna ilişkin ABD'yi bilgilendirdiğini söyledi.

Türkiye'nin Afrin'e yönelik operasyonuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan ABD Savunma Bakanı James Mattis, Türkiye'nin güvenliği konusunda meşru endişeleri olduğunu söyledi.

Güneydoğu Asya'ya giderken uçakta gazetecilere açıklama yapan Mattis, "Türkiye NATO üyesi. Sınırları içinde etkin direniş olan tek NATO ülkesi ve Türkiye'nin güvenlik konusunda meşru endişeleri var" dedi.

Türkiye'nin, Afrin'i vurmadan önce ABD'yi bilgilendirdiğini belirten Mattis, iletişimin telefon konuşması aracılığıyla üst düzey Türkiyeli ve ABD'li yetkililer arasında gerçekleştiğini ifade etti.

Mattis, YPG'yle ilgili olarak da, "Etkin bir güç olduklarını kanıtladılar. Onlara binlerce kayba mal oldu ama onları gördünüz. Koalisyonun desteğiyle IŞİD'i Suriye'de sildiler" diye konuştu.

IŞİD'e karşı başarının Türkiye'nin birçok endişesini gidermediğini belirten Mattis, Ankara'nın çatışmanın Suriye sınırlarını aşacağı konusunda endişeli olmasının anlaşılır olduğunu söyledi.

Mattis, Türkiye'nin operasyonu nedeniyle Suriye'deki ABD'li askerlerin risk altında olmadığını da kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan dün yapılan açıklamada TSK'nin Afrin operasyonunun kapsamı ve süresinin sınırlı olması gerektiği söylenmişti. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 22 Ocak 2018 08:39
www.evrensel.net
ETİKETLER ABDAfrinSuriye