21 Ocak 2018 15:17
Son Güncellenme Tarihi: 21 Ocak 2018 22:07

BM Güvenlik Konseyi'nden Afrin için toplantı kararı

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian'ın çağrısı üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Afrin gündemiyle acil toplantı kararı aldı.

Paylaş

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Türkiye'nin Afrin operasyonunu başlatması üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni (BMGK) acil toplanmaya davet etti. Birleşmiş Milletler Güvelik Konseyi (BMGK) de toplanma kararı aldı. 

Sputnik'in haberine göre Drian, 'Guta, İdlib, Afrin…Fransa BMGK'nın acilen toplanmasını talep ediyor' yazan bir mesaj paylaştı.

​Fransa Dışişleri Bakanı, bir diğer mesajında ise, "taraflar derhal çatışmaları durdurarak kapsamlı bir insani yardım için olanak sağlamalı" dedi.

ÇAVUŞOĞLU'DAN TEPKİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  konuya dair Irak'ın başkenti Bağdat'ta yaptığı açıklamada, "Bölgeyi teröristlerden temizleyeceğiz. Eğer Fransa, bu konuyu BMGK'ya götürecek olursa, bizim gözümüzde müttefik konumundan terörü destekleyen ülke konumuna düşer. Fransa'nın bize ancak destek vermesini bekleriz, teröristlerin yanında olmasını beklemeyiz. Onlar da en az bizim kadar PYD/PKK'nın nasıl tehdit olduğunu biliyor." ifadelerini kullandı.

TOPLANTI PAZARTESİ GÜNÜ

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Türkiye’nin Afrin harekatıyla ilgili çağrısının ardından toplantı kararı aldı.
Reuters’ın bildirdiğine göre; BMGK, pazartesi günü toplanacak. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ağbaba: Kamu kurumları Alevilere hakarette yarışıyor

SONRAKİ HABER

Lübnan'da hükümeti protesto eden halka saldırılar sürdü: 114 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...