21 Ocak 2018 12:15

İktidar medyası, savaş merkezi gibi çalışıyor

Afrin’e hava saldırısı başlar başlamaz ana akım ve iktidar yanlısı medya, savaş yayınına geçti, savaş görüntüleri eşliğinde program yaptı.

Paylaş

Meltem AKYOL
İstanbul

Afrin’e hava saldırısı başlar başlamaz ana akım ve iktidar yanlısı medya, savaş yayınına geçti. Televizyonlar operasyon başladığı andan itibaren adeta cepheye geçti ve yayına başladı.

Gece boyunca yayın yapan televizyon kanalları ekrana çıkattıkları “Terör uzmanları” eşliğinde verdikleri savaş görüntüleri ile operasyonun detaylarını anlattı. Ekranda her saniye patlayan toplar, uçakların özel görüntüleri, sınırdan tam teçhizatla yayın yapan savaş uzmanı muhabirler...pek çok yalan bilgi ve görüntü de dolaşıma sokuldu. Öyle ki A Haber Afrin operasyonu diye, 3 yıl öncesine ait Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmaların görüntülerini yayınladı. 

Bugün gazetelerin ise savaş bültenleri gibiydi. İktidara yakını, merkezi, ‘muhalif’i savaş konusunda ağız birliği etmişçesine manşetler attı. Günlerdir hükümetten ve Cumhurbaşkanı tarafından yapılan her açıklamayı “heyecanıyla” manşetlerinden duyuran gazeteler operasyonun başladığı ilk günün sabahında da dozu yükseltti.

‘EN SAVAŞÇI BENİM’ YARIŞI

Operasyon başladığı andan itibaren savaş merkezi gibi çalışan iktidar medyası adeta ‘en iktidar medyası benim’ yarışına girdi. Sabah gazetesi ‘İnlerinde Vurduk’ manşeti ile neredeyse bütün birinci sayfasını Afrin’e yapılan operasyona ayırdı. Bombardıman fotoğrafı ile birlikte servis edilen haberde operasyonun adının ‘Zeytin Dalı’ olduğu belirtildi ve Cumhurbaşkanın ‘Afrin’den sonra sıra Membic’de’ sözleri de birinci sayfada büyük puntolarla yer aldı. Savaş bülteni gibi çıkan gazetenin birinci sayfasından Mehmet Barlas’ın “Eğer silahlı kuvvetleriniz operasyon yapmak zorunda kalmışsa, vatandaşa düşen şey vatandaşlarına destek vermektir” diyerek savaşa destek isteyen yazısının da bir bölümü yer aldı.

Yeni Şafak “Şimdi Zafer Zamanı” manşetini “Başkomutanın emri ile başladı” ifadeleri eşliğinde Erdoğan ve bombardıman fotoğrafı ile servis etti. Star “Teröriste Darbe Halka Zeytin Dalı”, Vatan “Kod Adı Zeytin Dalı”, Türkiye ise “Gazamız Mübarek Olsun” manşetini attı. 

Yaptığı yalan haberlerle sık sık gündem olan Takvim gazetesi ise “Kendi Göbeğimizi Kendimiz Kestik, Vurduk” manşeti ile çıktı. 

ANA AKIM DA AYNI SAFTA

Afrin operasyonu birbirinden farklı olan gazeteleri de iktidar medyası ile aynı cephede birleştirdi. Aydın Doğan’ın Hürriyet’i “Türkiye tek yürek” sürmanşeti ve “Menbiç Sırada” manşeti ile çıktı. Hürriyet’in haberinde operasyonun amacı “Zulmü ortadan kaldırmak” olduğu iddia edildi. 

İktidara muhalefeti ile bilinen Sözcü gazetesi de operasyonu heyecanla karşılayan gazeteler arasında. Operasyon için tam destek veren Sözcü, “ABD’ye rağmen, Rusya’ya rağmen, Afrin’i vururuz dedik...” ifadeleri eşliğinde “Hainleri Vurduk” manşetini attı. Operasyon başlar başlamaz hemen her televizyon kanalında duyduğumuz “PYD sivilleri kalkan yapıyor” iddiası da tıpkı iktidar medyasında olduğu gibi birinci sayfadaki yerini aldı.

Habertürk “Teröre Demir Yumruk” manşetini atarken, Posta gazetesi ise  “Türk Milleti Arkanızda” diyerek birinci sayfasından savaşa desteğini ilan etti. 

AYDINLIK’IN HEDEFİ ERDOĞAN'I ELEŞTİRENLER

Operasyona başından beri verdiği destekle bilinen Perinçek’in Aydınlık’ı ise operasyon öncesi yaptıkları açıklamalar nedeniyle CHP, İYİ Parti ve HDP’yi hedef aldı. “Türk Ordusu’na Karşı Psikolojik Harekat’ manşeti atan gazete “ Afrin operasyonu ile beraber ordumuza karşı psikolojik savaş da başlatıldı. CHP, iyi Parti ve HDP Liderleri Mehmetçiğin ağır zayiatlar vereceğini ileri sürerek beyaz çarşafla Erdoğan’ı karşılayan AKP’lilerin Afrin’e gönderilmesini istedi” diye yazdı.

A HABER'DEN GÖRÜNTÜLÜ YALAN

İktidara en yakın televizyon kanalı A Haber'in Afrin'deki operasyon kapsamında "sıcak çatışma" diye yayınladığı görüntülerin üç yıl öncesine ait olduğu ortaya çıktı. 

Görüntülerin Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmanın görüntüleri olduğu öğrenilirken, video pek çok basın kuruluşunda yer aldı. 

Görüntülerin orjinal halini yayınlayan İhlas Haber Ajansı'ndan ise skandala ilişkin henüz bir açıklama gelmedi. 

SAVAŞ FELAKET DEMEKTİR, BARIŞI BÜYÜTELİM

Bütün medyanın savaş kışkırtıcılığı yapmasına karşın gazetemiz Evrensel, “Savaşı Değil, Barışı Büyütelim” manşeti ile çıktı. Demokrasi güçlerinin “operasyon halkları felakete sürekler” uyarılarını yaptığına dikkat çekerek, “yaşanan savaşın sorumlusunun da AKP Hükümeti olduğu” ifadelerine yer verdi. Haberde EMEP, ÖDP, DİB, HDP ve KESK temsilcilerinin çağrılarına da yer verilerek, “Emekçilere yıkı getirir. Savaşa karşı barış mücadelesini büyütelim” denildi. (MEDYA SERVİSİ)


 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hazine Afrin için önceden hazırlık mı yaptı?

SONRAKİ HABER

Bursa'da fay hattının kırılmasıyla oluşan Suuçtu Şelalesi'nde sonbahar güzelliği

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa