Almanya’da Mercedes işçilerinden uyarı grevi

Almanya'da metal iş kolu TİS görüşmelerinde patronların talepleri üzerine yapılan uyarı grevleri sürüyor. Bu kez Mercedes işçileri iş bıraktı.

17 Ocak 2018 17:46
Paylaş

Ali ÇARMAN
Sindelfingen

Metal iş kolunda 3.9 milyon işçiyi ilgilendiren TİS görüşmelerinde patronlar talepleri kabul etmiyor, uyarı grevleri sürüyor. Bu kez de Mercedes işçileri iş bıraktı.

Almanya’da TİS görüşmeleri başladığı andan itibaren bütün fabrikalardan bir hareketlilik bir heyecan başlar. İşçilerin durumu üzerine toplantılar yapılıp bildiriler dağıtılır. 

Bu süreçte bazı fabrikalar vardır ki, herkesin gözü onların üstündedir. Audi, BMW, Porsche, VW, Bosch, Mercedes...

Binlerce işçinin çalıştığı Sindelfingen Mercedes işçisi alana indiğinde izleyenler gıpta ile bakmaktalar. Toplu sözleşme görüşmelerinin olumsuz yönde seyretmesi üzerine IG Metal bu kez en güçlü kollarında biri olan Mercedes işçilerini uyarı grevine çağırdı.

16 Ocak Salı günü sabah saatlerinde Mercedes binlerce işçi sendikasının çağrısına uyarak iş bırakarak yedi nolu kapıda toplanmaya başlıyor. Havada yağmur bir gelip bir gidiyor. Ancak işçiler hava durumunun kötü olmasına aldırış etmeyen işçiler hep birlikte yüzde altı zam istiyoruz diye tempo tuttular. IG Metal Sendikası Stuttgart Şubesi Başkanı Roman Zitzelsberger, konuşmasında tıkanmaya doru giden TİS görüşmeleri hakkında işçilere bilgi veriyor. 24 Ocak’ta taraflar beşinci kez masaya oturacaklar. “İşverenler taleplerimizi dikkate almaz ise bizler de yapmamız gerkenleri yapacağız” diyor.

KATILIM YÜZDE YÜZ!

Almanya Mercedes uyarı grevi

Mercedes İşyeri Temsilcisi Ergün Limali ise “Uyarı grevine katılım yüzde yüz ve bizler bununla gurur duyuyoruz. Almanya’nın ekonomik durumu çok iyi. Bunu herkes biliyor. Bizler daha iyi bir yaşam ve çocuklarımız için hakkımız olanı istiyoruz” diyor.

Sabah grevinin ilgi odağı olan Sindelfingen’deki Mercedes fabrikasında on bin iş bıraktığı açıklanıyor. İşçiler önümüzdeki günlerde patronları grevle uyarmaya devam edecekler. 

Almanya Mercedes uyarı grevi
 

ÖNCEKİ HABER

Nazlıcan'ın hikayesi

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Roman açılımı" genelgesi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa