16 Ocak 2018 10:15

Tarsus Cezaevi’nde ‘askeri nizam’ dayatması

Tarsus T Tipi 2 Nolu Cezaevi’nde tutuklulara askeri düzende ayakta sayım dayatması yapılıyor ve kabul etmeyenler süngerli oda ile tehdit ediliyor.

Paylaş

Tarsus T Tipi 2 Nolu Cezaevi’nde kalan Cengiz Temel ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde kendilerine ayakta sayım dayatması yapıldığını ve koğuşlarına gazete verilmediğini söyledi. 
Cezaevlerindeki keyfi uygulamalar bitmek bilmiyor. Özellikle OHAL ile birlikte ciddi hak ihlallerinin yaşandığı cezaevlerinin başında Tarsus Cezaevi geliyor. Geçtiğimiz günlerde ailesiyle telefon görüşmesi yapan ve 3 yıldan bu yana tutuklu bulunan Cengiz Temel, Tarsus T Tipi Cezaevi’ndeki keyfi uygulamaları aktardı. Temel’in aktardığına göre siyasi tutuklulara askeri düzende ayakta sayım dayatması yapılıyor ve kabul etmeyenler süngerli oda ile tehdit ediliyor. 

‘KOĞUŞLARA GAZETE DAHİ VERİLMİYOR’

İhlallerin bununla sınırlı olmadığını belirten Temel, yapılan aramalarda koğuşta kullandıkları eşyalara el konulduğunu, kitapların toplandığını söyledi. Kendilerine marşlar dinletilerek provoke edildiklerini aktaran Temel, diğer koğuşlarda bulunan arkadaşlarından hiçbir şekilde haber alamadıklarını kaydetti. Cezaevi idaresince keyfi olarak Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin koğuşlara verilmediğini dile getiren Temel, bütün bu ihlaller ve getirilmek istenen tek tip kıyafet dayatmasına karşı 15 Şubat’a kadar görüşe çıkmayacaklarını belirtti. (Diyarbakır/MA)
 

ÖNCEKİ HABER

Kemalbay: Türkiye halkları yeni bir yaşamı hak ediyor

SONRAKİ HABER

Esenyurt'ta 11 işçinin yanarak öldüğü iş cinayetinde patronlar tali kusurluymuş!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa