11 Ocak 2018 18:07

MESS dalga geçiyor sendikalar neyi bekliyor?

MESS, sendikalarla yaptığı görüşmede yüzde 38 zam talebine karşı teklifini 3,2'den 6,4'e yükseltti. MESS'in bu dayatmasına işçiler öfkeli.

Paylaş

Metal sektöründe devam eden sözleşmeleri kapsamında patron sendikası MESS, Türk Metal ve Birleşik Metal-İş Sendikası ile bir görüşme daha yaptı. İşçilerin yüzde 38 zam talebine karşı ilk altı ay için yüzde 3, 2 zam dayatan MESS, teklifini yüzde 6,4’e yükseltti. Türk Metal, işçilerin taleplerini karşılamaktan uzak bu dayatmaya karşı kent meydanlarında eylem yapma kararı aldı. Birleşik Metal-İş ise teklifle ilgili "MESS’in bugün verdiği teklif greve çıkmayı gerektiren tekliftir" açıklaması yaptı

MESS’in baştan beri tutumunun belli olduğunu dile getiren işçiler, bir an önce üretimi etkileyecek eylemlerin hayata geçirilmesini isteyerek “Daha neyi bekliyorsunuz?” diye sordu. Türk Metal’in yalpalamaya başladığına dikkat çeken işçiler, “Bir kez daha gördük ki kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Birleşelim yeni bir satışa izin vermeyelim” çağrısında bulundu. 

YENİ TEKLİF YÜZDE 6,4

MESS dün ilk görüşmeyi Türk Metal Sendikası ile yaptı. Görüşmenin ardından Türk Metal’den yapılan açıklamada, arabulucu aşaması sonrası MESS’in talebi üzerine görüşme yapıldığı belirtildi. Açıklamada toplantıda anlaşmazlık konusu maddeler üzerinde yeniden müzakere yapıldığı, fazla çalışmalar başlıklı Madde 28 ile Ek Madde 3 üzerinde anlaşma sağlandığı bilgisi verildi. Ayrıca sözleşmenin eki niteliğindeki İç Yönetmelik’in güncellenerek, tutanak altına alındığı belirtildi. 

“Toplantının sonunda daha önce vermiş oldukları yüzde 3,2’lik ücret teklifini revize ederek ilk 6 ay için işyeri ortalamasının yüzde 6,4’ü olarak, sosyal yardımlarda ise ilk yıl için yüzde 12,8 olarak artış önermişlerdir. MESS’in yeni ücret ve sosyal haklarda artış teklifi kabul edilmemiştir” denilen açıklamada, alınan kararlar doğrultusunda eylem takviminin uygulanacağı belirtildi. Mevzuata göre arabulucu raporu kendilerine ulaştırılmadan grev kararı alınamadığı belirtilen açıklamada “Ancak sendikamız arabulucu raporunu aldığı anda, gerek grev kararını gerekse uygulama kararını zaman geçirmeden alacaktır” dendi. 

BİRLEŞİK METAL-İŞ: GREVE ÇIKMAYI GEREKTİREN BİR TEKLİF

MESS’le görüşen Birleşik Metal-İş’ten de bir açıklama yapıldı. MESS’in 3 yıllık sözleşme yüzde 6,4 ücret zammı, diğer 6’şar aylarda enflasyon oranında artış teklif sunduğunu belirten Birleşik Metal-İş açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “MESS’in bugünkü teklifi metal işçilerinin verdiği mücadeleyi yükseltmesi gerektiğine işaret etmektedir. MESS’in bugün verdiği teklif greve çıkmayı gerektiren tekliftir. Gün greve hazırlık günüdür. Metal işçileri, büyük bir kararlılık içinde, çok geç olmadan grev kararları almaya başlayacaktır. MESS, sorunları masada çözmeye yanaşmamakta, metal işçilerini kavgaya davet etmektedir. Dün bu kavgadan kaçmadık, bugün de kaçmayacağız, haklarımız için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Artık grev yapmaktan başka çare kalmamıştır. İşverenler, içinden geçtiğimiz olağanüstü koşullara güvenmesinler. Metal işçileri, fiili ve meşru haklarını her koşul ve şartta kullanacaklardır. Sendikamız, yarın Genişletilmiş Başkanlar Kurulunu, önümüzdeki günlerde de Merkez Toplu Sözleşme Komisyonunu toplayacak ve süreci bir üst aşamaya taşıyacaktır.”
 

NEYİN YOL HARİTASI? 

İşçiler Metal İşçilerinin Sesi Facebook sayfasında yaptıkları paylaşımlarla Türk Metal’in aldığı eylem kararına tepki gösterdi. Mako’da çalışan bir işçi “Yol haritası çiziyoruz diyen Türk Metal yolunu yine kaybetmiş görünüyor. 5 ay oldu daha neyin yol haritasını çiziyorsunuz. Şalter inmeden bu yol yürünmez” dedi. 

Coşkunöz’den bir işçi “Gemileri yaktık geri dönüş yok diyen Türk Metal şimdi yangını söndürmek için mi uğraşıyor?” diye sorarken, Ford Otosan işçisi ise “Hepimiz büyük beklentiler içindeyiz, bunun için de sözleşmemize sahip çıkmamız gerekiyor. Bunun için birleşelim yeni bir satışa izin vermeyelim” uyarısında bulundu. 

KENDİ GÖBEĞİMİZİ KENDİMİZ KESMELİYİZ

Ege Çelikte bir işçi ise sendikacıların tutumuna tepki gösterdi: “Türk Metal ne karar alırsa uyacağız dedik ama onlar kendi kararlarının arkasında duramıyor! Patron 1 Ocakta çalışmak istedi sendika boyun eğdi. Resmi tatil olduğu için 4 arkadaş ise gelmedi, haddane durmak zorunda kaldı. Patron tazminatsız çıkış verdi, sendika yine dur diyemedi. Nasıl mücadele verip hak alacaksınız söyleyin.”
Renault’dan bir işçi ise “Bir kez daha gördük ki kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Bize güvenin diyen Türk Metal’de yine yalpalamalar başladı. Başkanlar Kurulundan çıkan kararlar bunu bize bir kez daha gösterdi. Üretimi durdurmaya yüreğiniz var mı yüzyılın sözleşmesini yapacağız diyen Türk Metal?” dedi (İstanbul/EVRENSEL)
 

 

 

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Silopi'deki 'panzer davası'nda yeniden keşif yapılacak

SONRAKİ HABER

Denizlili kadınlar: Kadınları değil, kadın cinayetlerini durdurun

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa