10 Ocak 2018 00:02
Son Güncellenme Tarihi: 10 Ocak 2018 09:38

HDP ve Önder'den Hasip Kaplan'ın açıklamalarına tepki

HDP eski milletvekili Hasip Kaplan'ın Twitter hesabından yaptığı açıklamalara Sırrı Süreyya Önder'den ve HDP'den tepki geldi.

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan kongre öncesinde sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulundu. Bu paylaşımlar HDP ve DBP Genel Merkezleri ile Sırrı Süreyya Önder tarafından tepkiyle karşılandı. Kaplan daha sonra yaptığı açıklamayla partiyi ve siyaseti bıraktığını açıkladı.

Kongre öncesi eş başkanlık tartışmalarının devam ettiği HDP'de Hasip Kaplan twitter hesabından şu paylaşımlarda bulundu;

HDP VE DBP'DEN KAPLAN'A TEPKİ GELDİ

Hasip Kaplan'ın paylaşımları sosyal medyada gündem olurken, HDP Genel Merkezi ve DBP'den açıklama geldi.

Resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada "Hasip Kaplan Twitter hesabından yapılan ırkçı, ayrımcı ve ötekileştirici paylaşımların HDP anlayışı ve politikaları ile hiçbir ilgisi yoktur. Kınıyor ve ayıplıyoruz." ifadeleri yer aldı.

Öte yandan Demokratik Bölgeler Partisi Genel Merkezi kurumsal hesabından da, "bütün halkların partisi olup, halkların kendi emek, kimlik, inanç, renk ve tonlarıyla oluşturmuş oldukları bir Türkiye demokrasi zenginliğidir. Hasip Kaplan'ın açıklamalarını kınıyoruz." şeklinde açıklama geldi.

KAPLAN SİYASETİ VE PARTİYİ BIRAKTIĞINI AÇIKLADI

Kaplan açıklamaların ardından yine sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla siyaseti ve partiyi bıraktığını açıkladı. Kaplan konuya ilişkin; "HDP’de görevim yok, 2 dönem kuralına takıldım HDP’nin bu kurala takılmayan ayrıcalıklı vekilleri var, açıklamaya üzüldüm, ırkçılık mı? Disipline mi? vereceksiniz, gerek yok, siyasetten de, partiden istifa ediyorum. Kürt ulusal kongresine 1 Türk temsilci seçilirken yapmalıydım, bağışlayın" ifadelerini kullandı.

SIRRI SÜREYYA ÖNDER: IRKÇILIK, İNSANI İNSANLIĞINDAN EDER

HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Hasip Kaplan’ın yaptığı açıklamalara cevap verdi. Önder’in açıklaması şöyle:

"İlkel milliyetçilik yani ırkçılık hastalıklı bir duygudur. Bazen Hasip örneğinde görüldüğü gibi insanı insanlığından eder. Bu siyasal çizgi Kürt, Türk, Ermeni, Süryani, Çerkez ve cümle Türkiye Halklarının evlatlarının Onur, Cesaret, Özgürlük İnancı ve eşsiz fedakarlıklarıyla bugüne gelmiştir. Rojava’da, Suruç’ta, Şengal’de, Ankara Garı’nda barış ve özgürlük uğruna gözünü kırpmadan hayatını veren Türkler dahil bütün dünya halklarının çocukları için Hasip zihniyeti, ancak tükürülecek değersizliktedir. İçinde zerre utanma duygusu olan birisi onların aziz hatırasından biraz olsa utanır, utanmalıdır.

Binlerce kamu çalışanı, Barış Akademisyenleri, öğrenciler, sanatçılar, basın emekçileri zor zamanlarda Kürt Halkıyla omuz omuza durmanın bedelini aşından, işinden, canından, özgürlüğünden mahrum edilmekle öderken ve bir tekinden bile bir ‘ah!’ işitilmemişken bu soytarılık hangi mazeretle açıklanabilir? Kürtlükle ve Kürt halkını gözetmekle olabilir mi? Öyle olsaydı eğer, Cizre, Sur, Nusaybin yanıp kül olurken bir kez olsun ekmeğini yediği, suyunu içtiği, vekilliğini yaptığı bu yerlere gelip bir dayanışma göstermek gerekirdi. İktidara ve zalimlere karşı o günlerde gayet ‘tutumlu’ ve ‘sinik’ davranan birisi, sıra yoldaşlık yapanlara gelince böyle salyalar saçıyor. İbretliktir.

Kendi adıma Kürt halkından öğrendiklerim ve bu halkın bana kattıkları benim verdiğim emeğin katbekat üstündedir. Bu itibarla ben bu halkın öğretmeni değil öğrencisiyim. Ve hep böyle kalacağım. Son nefesime kadar bu halka borçlu olduğumu biliyorum. Bu sorumluluk ve borçluluk duygusu, hayatı ve mücadeleyi milletvekilliğinden ibaret sayanların anlayacağı bir hal değildir. Burada olan Türklerin tek bir sevdası vardır: İnsan kalmak! Kürtlerle yoldaşlık etmek hep ağır bedeller pahasınadır. Burası ‘abad’ olunacak bir yer değildir, bu kesin. Ama insan kalınacak bir yerdir bu da kesin.

Kongremizi, eş genel başkanlarımız Sayın Demirtaş ve Yüksekdağ’ın önerisiyle bir barış ve özgürlük hamlesine dönüştüreceğiz. Eş başkan seçerken Kürtlüğüne ya da Türklüğüne bakmayacağız. Fedakarlık ve kararlılığına bakarak, emek sahibi tüm bileşenlerimizin önerilerini gözeterek, birisi kadın iki yoldaşımıza bu onurlu sorumluluğu teslim edeceğiz. Geriye kalanlarımız bir eş başkan sorumluluğu ve gayretiyle demokrasi, barış ve özgürlük sürecine omuz verecektir. Olumlu yapıcı ve yol açıcı bütün öneriler ve değerlendirmeler başımız gözümüz üzeredir. Bu bize güç katacaktır ama kongreleri hiyerarşiden ibaret zanneden hiç kimsenin bu kongreyi zayıflatmasına ve itibarsızlaştırmasına izin vermeyeceğiz."

NE OLMUŞTU?

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi'nden partisinin kongresi için mesaj göndermiş ve 11 Şubat'ta yapılacak kongreye aday olmayacağını açıklamıştı. Bunun üzerine Diyarbakır'da, 2 gün kamp yapan HDP Meclis grubu, Demirtaş'ın bu kararını saygıyla karşıladıklarını belirtmişti. 

Öte yandan Demirtaş'ın aday olmayacağını açıklamasının sonrasında HDP kulislerinde Ayhan Bilgen'in adı geçiyor. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Trump Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu'na katılacak

SONRAKİ HABER

Fransa'da genel greve devam çağrısı yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa