09 Ocak 2018 11:29

Okul arkadaşının dikkati, cinsel istismarı ortaya çıkardı

Erzurum'da bir ortaokul öğrencisinin rehber öğretmenine, arkadaşının bir sorunu olduğunu söylemesi, cinsel istismarı ortaya çıkardı.

Paylaş

Hümeyra PARDELİ

Erzurum'un Palandöken ilçesindeki bir ortaokul öğrencisi, 30 Kasım 2017 tarihinde rehber öğretmenine giderek arkadaşının bir sorunu olduğunu söyledi. Bunun üzerine rehber öğretmen, öğrenciyle görüşme yaptı. Kız çocuğu, öğretmenine son 1 yıldır dayısının cinsek istismarına maruz kaldığını, korktuğu için kimseye anlatamadığını söyledi. Durumdan çocuğun ailesi haberdar edildi. Ailenin şikayetiyle çocuğun dayısı İ.K., tutuklanarak, cezaevine konuldu. İ.K. hakkında 'çocuğun zincirleme şekilde cinsel istismarı' suçundan 39 yıla kadar hapis cezası istendi.

ANNESİNİN YATAĞININ YANINA NOT BIRAKTI

Rehbet öğretmen, öğrencisine durumdan ailesine bahsetmesi gerektiğini söyleyerek istismarı tutanak altına aldı. Bunun üzerine çocuk, annesinin yatağının yanına, "Dayım İ.K. tarafından taciz ediliyorum. Ben bunları kimseye anlatamadım. Ne olur, sen de kimseye anlatma" yazılı not bıraktı. Kağıdı bulup notu okuyan anne, okuldan da çağrılması üzerine öğretmenlerle görüşmeye gitti. Annesi, öğretmenlere eşinin olayı bilmediğini, haberdar olması halinde ağabeyini öldürebileceğini söyledi. Anne, eşinin haberdar olmaması şartıyla şikayette bulunacağını belirtti.

Rehber öğretmenin durumu yetkili kurumlara bildirmesi ve annenin şikayeti üzerine Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında, F.A.'nın Erzurum Çocuk İzleme Merkezi'nde ifadesine başvuruldu.

TUTUKLANAN İ.K'NİN 39 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

Olayın yetkili kurumlara bildirilmesi ve annenin şikayeti üzerine gözaltına alınan İ.K., 9 Aralık günü tutuklandı. Suçlamaları kabul etmeyen İ.K., "Dayı- yeğen ilişkisinin getirmiş olduğu samimiyet ile yeğenlerimi sevip öpüyorum. Yeğenim ile zaman zaman oyun oynuyorum; ancak cinsel bölgelerine dokunmuyorum" dedi.

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Mustafa Kızılateş'in hazırladığı iddianame, Erzurum 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Sanık dayının 'çocuğun zincirleme şekilde cinsel istismarı' suçundan 15 yıldan 39 yıl 3 aya kadar hapsi istendi. İ.K.'nin yargılanmasına ilerleyen günlerde başlanacak. (Erzurum/DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bahçeli, Erdoğan'a desteğini 5 yıl daha uzattı

SONRAKİ HABER

HDP Milletvekili Remziye Tosun: Tüm haklar tehlike altında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa