06 Ocak 2018 13:53

Ruhsat iptaline rağmen Karaburun'daki taş ocağı hala faal

Karaburun Kent Konseyi, Danıştay'ın ruhsatını iptal etmesine rağmen Karaburun'daki taş ocağının kaçak olarak faaliyet yürüttüğünü belirtti.

Paylaş

Özer AKDEMİR
İzmir

Danıştay, Karaburun'da kurulan taş ocakları için İzmir Valiliğinin "ÇED gerekli değildir" yönündeki itirazını reddetti. Karaburun Kent Konseyi tarafından yapılan açıklamada ise mahkeme kararına rağmen taş ocağının kaçak olarak çalıştığı dile getirildi.

ZEYTİN YASASI TAŞ OCAĞINI DURDURDU

Karaburun'a bağlı Eğlenhoca ve Kösedere Köyleri arasında işletilmek istenen dekoratif doğal taş ocağı projesine dair İzmir Valiliği tarafından verilen "ÇED gerekli değildir" kararına yöre köylüleri ve Karaburunlular karşı çıkmışlardı. Köylüler tarafından "ÇED gerekli değildir" kararının ve şirketin maden arama ruhsatının iptali için açılan davalara Karaburun Belediyesi ve Karaburun Kent Konseyi de müdahil olmuş, ayrıca Eğlenhoca Köylüleri imza kampanyası başlatmışlardı.

Davaya bakan İzmir 6. İdare Mahkemesi, 2016 Aralık ayında oy birliği ile 98,67 hektarlık ruhsat sahasının 19,33 hektarlık kısmında işletilmesi planlanan dekoratif doğal taş ocağına verilen “ÇED gerekli değildir" kararının yürütmesini durdurmuştu. Yapılan bilirkişi keşfinde ruhsat sahasının 3 km'lik alanı içinde zeytinlik alanların bulunduğu tespit edilirken mahkeme de taş ocaklarının zeytinlik sahalarına 3 km den daha yakın mesafede kurulmasının mümkün olmadığına dair yasa maddesini kararına gerekçe olarak göstermişti. Mahkeme, "İşlemin etki alanına bağlı olarak meydana gelmesi, muhakkak zararların işlemin uygulanmaya devam edilmesi ile artacağı" hükmünü vermişti.

VALİLİK ZEYTİNDEN DEĞİL TAŞ OCAĞINDAN YANA

Mahkemenin bu kararına İzmir Valiliği tarafından yapılan itirazı görüşen Danıştay 14. Dairesi, İzmir 6. İdare Mahkemesinin kararının ve dayandığı gerekçenin hukuk ve usule uygun olduğunu belirtip "Bozulmasını gerektirecek bir sebep bulunmadığından, temyiz isteminin reddi ile anılan kararın onanmasına" kararını verdi. Danıştay oy birliği ile aldığı kararında, ayrıca karar düzeltme yolunun da kapalı olduğunu dile getirdi.

MAHKEME KARARINA RAĞMEN TAŞ OCAĞI KAÇAK ÇALIŞIYOR

Karaburun Kent Konseyinin mahkeme kararı ile ilgili yaptığı açıklamada, Eğlenhoca Mahallesinin yalnızca 800 metre uzağında olan taş ocağı sahasının, zeytinliklerin 100 metre yakınından başladığını ifade edilerek "Taş ocağının Kösedere’ye ve İnecik zeytinliklerine uzaklığı ise 1 km’den az. Karaburun’da ekili alanların %78’i zeytinlik. Projenin etki alanındaki Eğlenhoca’nın %44'ü, Kösedere’nin %58’i, İnecik’in ise %78’i zeytinlik. Davaya ilişkin mahkeme kararlarına rağmen taş ocağının hala kaçak olarak çalıştığını hatırlatmak isteriz. Zeytinimizi, keçimizi, doğamızı kısacası Karaburun’da yaşama hakkımızı savunuyoruz" denildi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tamircide çalışan çocuk işçi, motorun altında kalarak öldü

SONRAKİ HABER

1938 Dersim Katliamı'nın tanığı Dengbêj Silo Qiz hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa