05 Ocak 2018 15:57

Tutuklu Gazeteci Deniz Yücel’den Çavuşoğlu’ya yanıt

Deniz Yücel, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 'Hakkında iddianame olmaması beni de mutlu etmiyor' sözlerine yanıt verdi.

Paylaş

Türkiye’de on aydır hakkında iddianame olmadan tutuklu bulunan Die Welt Gazetesi Muhabiri Deniz Yücel, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun kendisine yönelik açıklaması ve tek tip kıyafet uygulaması üzerine avukatı aracılığıyla basına yazılı açıklama yaptı. 

Mesajında kendisini “rehine” olarak tanımlayan Deniz Yücel, Çavuşoğlu’nun “Hakkında iddianame olmaması beni de mutlu etmiyor” ifadesini, “Buna çok üzüldüm. Benim yüzümden mutsuz olmasını istemem çünkü. Ama dert etmesin. Ben, yaklaşık bir senedir iddianamesiz rehin tutulmaya alıştıysam o da alışır” sözleriyle değerlendirdi.

Çavuşoğlu’nun Yücel hakkındaki suçlamaların “çok ciddi” ve durumunun “çok karmaşık” olduğuna yönelik sözlerini ise sevindirici bulduğunu belirten Yücel, dosyada hâlâ gizlilik kararı olduğuna dikkat çekerek kendisinin ve avukatlarının hâlâ “meseleyi bilmediklerini” belirtti. Yücel, “En azından hükümetin her şeyin farkında olduğunu öğrenmek çok rahatlatıcı oldu” dedi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu dpa’ya verdiği mülakatta Yücel ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu.

‘TEK TİP UYGULAMASINI KABUL ETMEYECEĞİM’

Deniz Yücel mesajında 696 sayılı Kanun Hükümde Kararname ile yürürlüğe koyulacak tek tip kıyafet uygulamasını da eleştirerek, Çavuşoğlu’nun açıklamalarında bu konuya değinmediğini, gazeteci olarak tek tipi “asla” kabul etmeyeceğini belirtti.

Gazeteci Yücel, Çavuşoğlu’nun kendisine yönelik, “2015 yılından bu yana Türkiye’de gazeteci olarak akreditasyonu olmadığı, bu nedenle de gazetecilik nedeniyle tutuklanmadığı” yönündeki ifadelerini de değerlendirdi.

Çavuşoğlu’yu son kez 2016 Kasım ayında o dönemki Alman mevkidaşı Frank-Walter Steinmeier ile düzenlediği ortak basın toplantısında gördüğünü belirten Yücel, “Bakanlık yapabilir ruhsatını boynuna takmıştı. Yabancı gazeteciler, ‘Yahu bu tuhaf tuhaf konuşan adam kim?’ sormasınlar diye” ifadelerini kullandı. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İZDSO gazeteciler için Nazım Destanı'nı sahneleyecek

SONRAKİ HABER

5 Haziran saldırısı davasında 3 sanığa 4'er kez ağırlaştırılmış müebbet

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa