03 Ocak 2018 14:20

EMEP: İran halkı kazanırsa bölge halkları kazanır

EMEP'in İran protestolarına dair açıklamasında halkın sömürüye 'Artık yeter' dediği vurgulandı ve bölge halklarının desteğinin önemine dikkat çekildi.

Paylaş

Emek Partisi (EMEP), İran’da 28 Aralık’ta hayat pahalılığını protesto etmek üzere başlayan ve hızla yayılan eylemlere dair açıklama yaptı.

İran halkının, rejimin baskılarına, işsizliğe, sömürüye karşı haklarını elde etmek için sokaklara çıktığının belirtildiği açıklamada “Her baskıcı rejimde olduğu gibi İran Hükümeti de haklı talepleri için sokağa çıkan halkı şiddet ve kan dökerek bastırmaya çalışıyor" denildi.

'İRAN HALKI EMPERYALİSTLERİN MÜDAHALE PLANLARINI DA BOŞA ÇIKARACAK'

"Çeşitli emperyalist güçler, İran halkının yanındaymış gibi açıklamalar yaparak onların mücadelesini emperyalist amaçları için yedeklemek istiyor" ifadesinin kullanıldığı açıklamada "İran halkı baskı ve sömürüye karşı olduğu kadar emperyalistlere de karşıdır. Bunu onlarca yıldır sürdürdükleri mücadeleler ile kanıtlamışlardır. Emperyalistlerin, İran halkının haklı mücadelesini bahane ederek müdahale etme planlarını da boşa çıkaracaklardır" vurgusu yapıldı.

EMEP'in açıklaması şöyle devam ediyor:

'EMPERYALİSTLERİN DEĞİL HALKLARIN DESTEĞİNE İHTİYAÇ VAR'

"İran halkının emperyalistlerin değil halkların desteğine ihtiyacı vardır. Düşünce ve ifade özgürlüğü, örgütlenme özgürlüğü, laiklik, kadınlara ikinci sınıf insan muamelesinin son bulması, özelleştirmelerin ve taşeronlaştırmanın, işsizlik ve pahalılığın sona erdirilmesi, daha fazla demokrasi, daha fazla özgürlük ve halkın kendi iktidarı için ortak mücadelesi halkların ortak talebidir.

'İRAN HALKINI DESTEKTEN YOKSUN BIRAKANLAR EMPERYALİSTLER ARASINDA TARAF OLUYOR'

İran halkının özgürlük ve demokrasi için verdiği mücadeleyi hemen bir beşinci kol faaliyeti olarak ilan eden, emperyalist devletlerin eylemleri desteklemesinden yola çıkarak, İran gerici iktidarının devamını savunan çevreler ise, İran halkını ihtiyaç duyduğu destekten yoksun bırakmakta ve son tahlilde emperyalistler arasındaki çatışmalara taraf olmaktadırlar.
 
Başta Türkiye olmak üzere, bölge halklarının desteği İran emekçilerinin kazanmasını kolaylaştıracaktır.
 
İran halkının kazanması demek, bölgede demokrasi mücadelesi veren halkların da kazanması anlamına gelecek; barış ve kardeşlik mücadelesini güçlendirecektir.
 
Partimiz, İran halkının mücadelesini desteklemektedir. Türkiye işçi ve emekçilerini de İran halkını desteklemeye çağırmaktadır.
 
Ezilen İran halkı kazansın, diktatörlükler son bulsun." (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Devlet Tiyatrolarında 'idari tasarruf'

SONRAKİ HABER

1938 Dersim Katliamı'nın tanığı Dengbêj Silo Qiz hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa