03 Ocak 2018 10:33
Son Güncellenme Tarihi: 03 Ocak 2018 12:43

İran'da protestoların 7. gününde hükümete destek eylemleri

İran'da hükümet karşıtı protestolar 7. gününe girerken bugün pek çok kentte on binlerce kişinin katıldığı 'hükümete destek' eylemleri de yapıldı.

Paylaş

İran’da hayat pahalılığı, yoksulluk ve yolsuzlukları protesto amacıyla başlayan ve ülke geneline yayılarak siyasi talepleri de gündeme getiren eylemler 7. gününe girdi. Şu ana kadar en az 21 kişi hayatını kaybederken 450’den fazla kişi gözaltına alındı.

Protestolara karşı hükümet destekçisi eylemler de yapıldı. İran Devlet Televizyonu, bugün pek çok kentte on binlerce İranlının hükümete destek için toplandığını belirtti.

Ahvaz, Kum, Abadan, Kirmanşah, Gorgan gibi kentlerden yansıyan görüntülerde kitlenin İran bayrakları ve dini lider Ayetullah Ali Hamaney’nin fotoğraflarını taşıdığı, “Lider, biz hazırız” sloganı attığı görüldü. Aynı zamanda “Fitnecilere hayır” pankartları taşındı.

AFP, popüler sloganlardan birinin “Liderimize damarlarımızdaki kan feda” olduğunu aktardı.

İran Devlet Televizyonu, miting katılımcılarının, "Barışçıl gösterilere şiddet karıştıranları lanetlediğini, ABD ve İsrail'i protesto ettiğini" dile getirdi.

Hamaney, dün yaptığı açıklamada protestoların sorumlusu olarak dış düşmanları göstermişti.

İRAN DEVRİM MUHAFIZLARI: İSYANCILAR YENİLDİ

İran'da Devrim Muhafızları, birinci haftasını dolduran gösterileri kontrol altına almak için devreye girdiklerini ve isyana son verildiğini öne sürdü.

İran'da Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi, ''bir haftadır devam eden isyana zorlanmadan son verildiğini'' açıkladı. Caferi, Devrim Muhafızları birliklerinin isyanı bastırmak üzere Hamadan, İsfahan ve Lorestan'a gönderildiğini söyledi.

Ülke çapında ''sorun çıkartanların" sayısının 15 bini geçmediğini savunan Caferi, bunların büyük bir kısmının da halihazırda gözaltına alındığını sözlerine ekledi.
 

ERDOĞAN, RUHANİ İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bugün telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre görüşmede İran'da 28 Aralık'tan bu yana süren gösterilere değinildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye olarak İran'ın toplumsal huzur ve istikrarının korunmasına önem verdiklerini" söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İranlı mevkidaşı Ruhani'ye, "Halkın barışçıl gösteri hakkını kullanırken kanunların çiğnenmemesi gerektiği yönündeki açıklamasını isabetli bulduğunu da ifade ettiği" belirtildi. İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'a duyarlılığından dolayı teşekkür ederek, "Gösterilerin birkaç gün içerisinde sona ermesini umduklarını söylediği" kaydedildi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Evini sinema müzesine çevirdi

SONRAKİ HABER

Adnan Oktar davasında 91 kişiye tahliye kararı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa