26 Aralık 2017 12:23
Son Düzenlenme Tarihi: 26 Aralık 2017 13:32

Karşıyaka Belediyesinde işçiler 3 aydır ek ödeme alamıyor

Karşıyaka Belediyesi KENT A.Ş.'de çalışan 500 işçiye 'mali sıkıntı' gerekçesiyle 3 aydır ek ödeme yapılmıyor. Genel-İş eyleme hazırlanıyor.

Karşıyaka Belediyesinde işçiler 3 aydır ek ödeme alamıyor

Paylaş

Karşıyaka Belediyesi'ne ait KENT A.Ş.'de çalışan 500 üzerinde işçiye mali sıkıntılar gerekçe gösterilerek 3 aydır ek ödeme yapılmıyor. Genel İş üyesi işçiler eyleme hazırlanıyor. 
 
Karşıyaka Belediyesi’ne bağlı sosyal tesisler ve idari hizmet birimlerinde çalışan Genel İş İzmir 5 Nolu Şube üyesi KENT A.Ş. işçileri toplu iş sözleşmesinden doğan ikramiye ödemelerini 3 aydır alamıyor.

İşçilere bir süredir maaşların gecikmeli yattığı belediyede işçilerin alacaklarının tutarı 3 ile 5 bin arasında değişiyor. KENT A.Ş. işçileri zor günler geçiyor. İşçilerin yaşadığı sıkıntı önceki hafta işyeri temsilcileri ile belediye yetkililerinin gerçekleştirdiği son toplantının ardından da çözülemedi. 

Gelişmeler sonrasında erkek çalışanlar sakal bırakma, kadın personel de işe fular takarak gelme kararı aldı. İşçilerin ek ödemelerinin verilmemesine gerekçe olarak mali sorunlar olduğu ileri sürüldü.  İşçiler önümüzdeki günlerde belediye önünde eylem yapmaya hazırlanıyor. 

'KASADA PARA OLMADIĞINI SÖYLEDİLER'

Konuyla ilgili gazetemize açıklamada bulunan Genel-İş Sendikası 5 No’lu Şube Başkanı Ali Haydar Kara, “Ne yazık ki bir süredir sıkıntının çözümü için belediye ve şirket yöneticileriyle sürdürdüğümüz görüşmelerden ve çabalarımızdan sonuç alamadık. Bizlere yılbaşından önce işçiye ödeme yapılamayacağı ve şirket kasasında para olmadığını söylediler. Biz bu sıkıntının bir önce çözülmesini çalışanlarımızın haklarını almasını diliyoruz. Bu konuda belediye yetkililerinden de gereken anlayışı bekliyoruz. Ne yazık ki bu durumdan ötürü, 500 kadar işçi yeni yıla buruk girecek” dedi. (İzmir/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Ahmet Şık's 'blocked' statement on the trial of Cumhuriyet

SONRAKİ HABER

Bir politik trajedi olarak Macbeth

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa