13 Aralık 2017 17:56

Deniz Yücel'in avukatından AKP'nin AİHM savunmasına eleştiri

Die Welt Türkiye Muhabiri Deniz Yücel’in Avukatı Veysel Ok AKP'nin AİHM’ye gönderdiği savunmayı eleştirdi: Ne adil ne de mantıklı.

Paylaş

304 gündür özgürlüğünden mahkum olan Die Welt Türkiye Muhabiri Deniz Yücel’in Avukatı Veysel Ok, hakkında 10 aydır iddianame hazırlanmayan müvekkiliyle ilgili hükümetin AİHM’ye gönderdiği savunmayı eleştirdi. Ok, bu durumun “ne adil ne de mantıklı” olduğunu belirtti. 

Veysel Ok, Yücel’e yönelik Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde devam eden sürecin en hızlı şekilde tamamlanması gerektiğini söyledi. AFP haber ajansına konuşan Ok, “Yücel’in AİHM sürecinin, Türkiye’deki tüm gazeteciler için büyük bir anlamı olduğunu” belirtti.

‘AKP’NİN SAVUNMASINA YANIT VERECEĞİZ’

14 Şubat’ta gözaltına alınan ve 27 Şubat’tan bu yana Silivri Cezaevi’nde tutulan Yücel’in avukatı Ok, bu ay içinde Türkiye’nin Yücel’e ilişkin AİHM’ye verdiği savunmaya da bir yanıt yazacaklarını ifade etti. Ok, AKP hükümetinin savunmasına ilişkin verecekleri yanıtta, Yücel’in tutukluluğunun neden yasalara uygun olmadığını aktaracaklarını belirtti. Ok, Yücel’in 10 aydır hakkında bir iddianame hazırlanmadan cezaevinde tutulduğuna dikkat çekerek, AKP hükümetinin AİHM’ye Yücel’in tutukluluğuna ilişkin savunma göndermesinin “ne adil ne de mantıklı” olduğu eleştirisinde bulundu.

‘YÜCEL GAZETECİLİKTEN TUTUKLU’ 

Veysel Ok, Yücel’in gazetecilik faaliyetleri nedeniyle tutuklandığını ve hakkındaki iddiaların yaptığı haberlere dayandırıldığını belirtti. Türkiye’nin de taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi gazeteciliğin yargılanmasına izin vermiyor. 

AKP hükümeti, hakkında iddianame hazırlanmadan tutuklu bulunan Die Welt gazetesi Türkiye muhabiri Yücel’in tutukluluğuna ilişkin AİHM’ye bir savunma göndermişti. AİHM’nin talebi üzerine 28 Kasım’da gönderilen 51 sayfalık savunma metninde hükümet, gazetecinin tutukluluğunu savunarak bunun “gerekli ve orantılı” olduğunu iddia etmişti.

Yücel’in AİHM’ye yaptığı şikayet başvurusu üzerine istenen ve daha önce AKP hükümeti tarafından iki kez ertelenen savunmada, Yücel’in tutukluluğunun gazetecilik faaliyetleri ile ilgili olmadığı savunuldu. Metinde, “Deniz Yücel’in terör örgütlerinin amaçları ile uyumlu hareket ettiği, terör örgütlerinin lehine propaganda yaptığı, Kürt ve Türk toplumları arasındaki anlaşmazlıkları kışkırtma amaçlı davranışlarda bulunduğu” şüphesinin oluştuğu iddia edildi. 

Ayrıca savunmada, Yücel’in Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın e-postalarına siber saldırı düzenleyen bir hacker grubu ile de iletişimi olduğu öne sürüldü.

AİHM TÜRKİYE’DEN GEREKÇE İSTEDİ

AİHM, Türkiye’den Yücel’in tutukluluğunun neden uzun sürdüğünü gerekçelendirmesini istemişti. Savunmada, Türkiye’deki olağanüstü hal koşulları ve mahkemenin üzerindeki iş yükü dikkate alındığında bunun “son derece anlaşılabilir bir durum” ifadeleri ile savundu. 

Hükümet, AİHM’den Yücel’in şikayetini geri çekmesini istedi.

Die Welt gazetesinin Türkiye Muhabiri Yücel, Albayrak’ın e-postalarına yönelik yapılan haberler kapsamında yürütülen soruşturmada, kendi isteğiyle ifade vermeye gittiği emniyette 14 Şubat’ta gözaltına alınmıştı.

Ancak Yücel, Cemil Bayık ile yaptığı röportaj gerekçe gösterilerek “terör propagandası yapmak ve halkı kin ve düşmanlığı tahrik etmek” suçlamalarıyla 27 Şubat’ta tutuklanmıştı. Türkiye ve Almanya vatandaşı olan Yücel’in tutuklanması Almanya ile Türkiye ilişkilerine büyük zarar verdi. Federal hükümet Yücel’in serbest bırakılması için girişimlerde bulunuyor. 

AİHM sözcülerinden birinin açıklamasına göre, mahkemeden Yücel’e ilişkin bir karar çıkmasının aylar alabileceği belirtiliyor. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

AKP, AİHM’ye Ahmet Şık için savunma verdi

SONRAKİ HABER

SES: Şiddete karşı 17 Nisan'da iş bırakıyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa