13 Aralık 2017 12:59

Mecliste Osman Baydemir'e 'Kürdistan' cezası

HDP'li Baydemir'in Meclis kürsünde yaptığı konuşmada 'Kürdistan' demesi tartışma yarattı. Baydemir'e 2 gün Genel Kurul'dan çıkarma cezası verildi.

Mecliste Osman Baydemir'e 'Kürdistan' cezası

Paylaş

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, Meclis bütçe görüşmelerinde konuşurken, ''Ben Kürdistan'dan gelen bir temsilci olarak benim şu isteğim bu çatı Türk'ün ve Kürt'ün ortak çatısı olmalıdır'' dedi. AKP’li milletvekilleri Baydemir’e ''Kürdistan' neresi?” diye tepki verdi. AKP'li milletvekillerinin teklifi üzerine Baydemir'e 'Kürdistan' ifadesi nedeniyle 2 gün Genel Kurul'dan çıkarma cezası verildi. 

HDP Milletvekili Osman Baydemir bütçe görüşmeleri sırasında, Meclis'in herkesi kucaklayıcı bir tavrı olması gerektiğini söyledi. ''Ben bir Kürt evladı olarak, Kürdistan'dan gelen bir temsilci olarak istediğim şey bu çatı Türk ve Kürt ortak çatısı olmasıdır'' dedi. 

'KÜRDİSTAN NERESİ?'

Baydemir, ''Kürdistan'' ifadesini kullandığı sırada AKP’li vekillerden tepki geldi.

TBMM Başkan Vekili Ayşenur Bahçekapılı da, Baydemir'e, ''Kürdistan neresi?'' diye sordu. Baydemir de elini kalbine koyarak, ''Kürdistan şurası'' dedi. 

Bahçekapılı Baydemir'e ''Siz Kürdistan vekili değilsiniz, siz Şanlıurfa'nın vekilisiniz'' ifadesini kullandı.

Baydemir’e “Kürdistan” sözleri nedeniyle Meclis’ten geçici olarak çıkarma cezası teklif edildi.

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar ceza istenmesi üzerine, “Genel bir yasak amacı varsa ırkçılık inkarcılıktır. Bu ceza çıkarsa gelecekte bundan utanç duyulacaktır. ‘İnkârcılığı, ırkçılığı tarihe gömdük’ derken bu ceza verilirse bu utanç buna oy verenlerin olacaktır” dedi.

2 GÜN CEZA VERİLDİ

Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı ise, “Kürdistan” değil, “Ben Kürdistan vekiliyim” sözleri nedeniyle 2 birleşim çıkarma cezası teklif edildiğini söyledi. Ancak Meclis tutanaklarında Baydemir’in sözleri, “Ben Kürt halkının bir evladı olarak, kürdistandan gelen bir temsilci olarak” şeklinde yer aldı.

Tartışmaların ardından, Baydemir ceza istemiyle ilgili savunma yaptı. Ardından oylamaya geçildi. AK Parti ve MHP milletvekilleri ceza yönünde el kaldırdı ancak karar yeter sayısı olmadığı gerekçesiyle oturuma ara verildi. Daha sonra yapılan oylamada Baydemir’e 2 gün Genel Kurul’dan çıkarma cezası verildi.

TUTANAKLARA NASIL GEÇTİ?

Osman Baydemir’in sözleri tutanaklara şöyle yansıdı:

OSMAN BAYDEMİR (Devamla) – Ama, bizim bir rolümüz var, bir misyonumuz var. Ben Kürt halkının bir evladı olarak, kürdistandan gelen bir temsilci olarak benim şöyle bir rolüm var.

MEHMET MUŞ (İstanbul) – Neresi Osman Bey? Neresi kürdistan?

OSMAN BAYDEMİR (Devamla) – Kendime şöyle bir rol biçiyorum.

MEHMET MUŞ (İstanbul) – Osman Bey, neresi kürdistan? Neresi burası?

BAŞKAN – Sayın Baydemir…

OSMAN BAYDEMİR (Devamla) – Bu çatı Türk’ün ve Kürt’ün ortak çatısı olsun.

MEHMET MUŞ (İstanbul) – Neresi burası, neresi? Kürdistan neresi?

OSMAN BAYDEMİR (Devamla) – Bu çatı, herkesin ortak çatısı olsun.

MEHMET MUŞ (İstanbul) – Kürdistan neresi? Neresi Osman Bey?

GÖKCEN ÖZDOĞAN ENC (Antalya) – Kürdistan neresi?

BAŞKAN – Sayın milletvekilleri, bir dakika…

OSMAN BAYDEMİR (Devamla) – Eğer siz Kürtleri dışlarsanız, eğer siz Kürtleri yok sayarsanız, eğer siz Kürtleri cezaevlerine koyarsanız nihayetinde 80 milyonun tamamı kaybetmiş olacaktır. Gelin, hiç kimsenin kaybetmeyeceği bir siyasal rejim oluşturalım. (HABER MERKEZİ) 
 

ÖNCEKİ HABER

Yargıtay Sarısülük'ü öldüren polise verilen cezayı az buldu

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa