13 Aralık 2017 10:26

Alabama'da Trump'ın adayı Moore kaybetti

ABD'nin muhafazakar eyaletlerinden Alabama'da Trump'ın adayı Roy Moore senatörlük yarışını kaybetti. Eyalette 25 yıl sonra Demokratlar kazanmış oldu.

Alabama'da Trump'ın adayı Moore kaybetti

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Alabama eyaleti için adaylığını desteklediği Cumhuriyetçi Roy Moore, Demokrat Doug Jones karşısında senatörlük yarışını kaybetti.

Hakkında cinsel taciz iddiaları bulunmasına karşın adaylıktan çekilmeyen ve ABD Başkanı Trump tarafından da desteklenen Moore’un seçimlerden yenik çıkması sonucu, Trump ABD Senatosu’nda bir koltuk daha yitirdi.

Geleneksel olarak muhafazakar bir yapıya sahip olan Alabama eyaleti seçimlerini yaklaşık 25 yıl aradan Demokrat Partili Jones’un kazanması sonucu, ABD Senatosu’nda iki parti arasındaki koltuk sayısı 51’e karşı 49 oldu.

MOORE'DAN İTİRAZ SİNYALİ

Jones, resmi olmayan seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada birlik mesajı verirken, Trump’ın adayı Roy Moore, ‘Tanrıdan umut kesilmez, daha ordudan gelecek oylar sayılacak. Oyların bu kadar birbirine yakın olduğu bir zamanda hiçbir şey bitmiş sayılmaz’ dedi ve seçim sonuçlarına itiraz edebileceğinin sinyallerini verdi.

TRUMP'TAN TEBRİK

ABD Başkanı Donald Trump ise, sosyal medyadan paylaştığı mesajında Doug Jones’u kutladı, ‘Posta ile yollanan oylar olmasaydı, kazanamazdı. Ama, kazanmak kazanmaktır’ diyerek resmi olmayan sonuçları kabul ettiğini duyurdu.

MOORE CİNSEL İSTİSMARLA SUÇLANIYOR

Moore, hakkında 1970’in sonlarında kendisi 30 yaşında iken savcı olarak görev yaptığı sırada, aralarında o zaman 14 yaşında olan bir kız çocuğu da olmak üzere birçok kadına cinsel istismarda bulunma iddiaları bulunuyor. Moore, bu iddiaları reddediyor. (New York/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Öğretmenin evinde 19 bin çocuk pornosu fotoğrafı çıktı

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa