13 Aralık 2017 00:32
Son Düzenlenme Tarihi: 13 Aralık 2017 00:53

Zarrab'ın tanık olduğu 'ABD Atilla'ya karşı' davası: 11. gün

Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın sanık olduğu davada 11. duruşma görüldü.

Zarrab'ın tanık olduğu 'ABD Atilla'ya karşı' davası: 11. gün

Paylaş

ABD'de görülen davada savcılıkla anlaşarak itirafçı olan Reza Zarrab, 7 kez Hakan Atilla'ya karşı tanık sandalyesine oturdu.

Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın "ABD'yi dolandırmak için kumpas kurmak", "Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası'nı delmek için kumpas kurmak", "Bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak", "Bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak için kumpas kurmak", "Kara para aklamak" ve "Kara para aklamak için kumpas kurmak" gerekçeleriyle 50 yıla kadar hapis ve 2 milyon dolar para cezasıyla yargılandığı davada jürili duruşma görülüyor. 

Aynı gerekçelerle gözaltına alınıp tutuklanan Reza Zarrab, Türkiye iade edilmesi yönündeki çabaları sonuçsuz kalınca suçlamaları kabul edip itirafçı olmuştu. 'ABD, Zarrab'a karşı' olan davanın adı, Zarrab'ın suçunu kabul etmesi üzerine 'ABD, Atilla'ya karşı' olarak değiştirilmişti.

1 hafta boyunca itiraflarını sürdüren Reza Zarab'ın ifadesi sona erdi.

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını deldiği iddiasıyla tutuklanan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın sanık olarak yargılandığı davanın 11. oturumu başladı.

Jüri üyeleri gittikten sonra, Yargıç Berman avukatları, davanın zaman planlaması konusunda sıkıştırıyor. Gerçekten, daha ne kadar burada olacağız?

00:51 Yargıç tarafların biraz hızlanmasını istiyor.

00:50 Savcı, hükümet tarafının Cuma'ya kadar istirahat edebileceğini söylüyor. Berman: Bence bu çözüm olmayacak.

00:48 Jüri üyeleri gittikten sonra, Yargıç Berman avukatları, davanın zaman planlaması konusunda sıkıştırıyor. Gerçekten, daha ne kadar burada olacağız?

00:47 Savcı: Bugünlük bitirebiliriz, sayın yargıç. Jüri üyeleri salondan ayrılıyor.

00:45 Savcı, Korkmaz'a "Telefon numaralarını tanıyor musunuz?" diye soruyor. Korkmaz: "Son dört rakamını hatırlıyorum." Korkmaz, Zarrab'ın numarasını ve Hakan Atilla'nın numarasını hatırladığını söylüyor.

00:43 Korkmaz, bir delilde sözü edilen kargo sistemini anlatıyor.

00:42 Korkmaz'ın ifadesine göre görüşmede Zarrab, "Hakan'la konuştum. Yakında transferi yapacaklar" diyor.

00:41 Korkmaz, Zarrab'ın yaptığı bir telefon görüşmesinin tapesini inceliyor.

00:40 Korkmaz, Aslan'ın yazışmalarına ilişkin delilleri anlatıyor. Aslan'ın gönderdiği bir mesajda "meşhur 6 Şubat tarihi"nden bahsedildiğini söylüyor. Korkmaz'a göre burada, yaptırımlardaki bazı düzenlemelerin değiştirildiği tarihe atıf yapılıyor

00:25 Korkmaz, Zarrab'ın telefonunda bulunan deliller arasında yer alan WhatsApp ve Viber yazışmalarını anlatıyor.

00:17 Duruşmada ABD’nin ekonomik ve ticari yaptırımlarını yürüten Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC) eski yöneticisi Adam Szubin, Deutsche Bank çalışanı Sloan ve eski komiser yardımcısı Hüseyin Korkmaz tanık olarak dinleniyor.

Yargıç Berman soru soruyor: "Soruşturma altın kaçakçılığıyla başlayıp sonra diğer konulara mı uzandı?" Korkmaz: Doğru, sayın yargıç. Öyle oldu.

00: 15 Korkmaz, Türkiye'de polisin dinleme faaliyetlerini eski Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) üzerinden nasıl yürüttüğünü anlatıyor.

00: 12 Savunma, delillere itirazlar yağdırıyor. Yargıç Berman - sanıkla alakalı olmaması dışında - tüm itirazları reddediyor. Yani, delillerin yargılanan sanık Atilla ile alakalı olması gerekiyor.

23.52 CD'ler delil dosyasına ekleniyor. Bu işlem biraz uzun sürecek.

23.50 Korkmaz, soruşturma boyunca dinlenen telefon görüşmelerinin tapelerini incelediğini söylüyor. Ses kayıtlarına göre hazırlanan birçok tape olduğunu söylüyor. (İngilizce ifadedeki sorun nedeniyle bu ikinci cümlenin çevirisinden emin değilim.-s.)

23.44 Savcı, Korkmaz'a telefon dinlemeleriyle ilgili sorular soruyor.

23.41 Korkmaz soruşturmada Orient Bazaar'da yapılan aramada ele geçirilen delileri doğruladı.

23.36 Korkmaz'ın aldığı mali yardımlar hakkında konuştu.Korkmaz, ifadesinde FBI'dan 50 bin dolar mali yardım aldığını, savcılıktan da kira yardımı aldığını söyledi. Az önce bahsedilen delil dosyasına eklendi. Korkmaz, dosyaya eklenen ve muhtemelen mali işlemlerle ilgili olan delili anlattı.

23:26 Korkmaz, bir diskte saklanan elektronik delillerin gerçekliğini doğruladı. Korkmaz: Bu, size sunduğum delil ile aynı içerikte. Korkmaz'ın aldığı mali yardımlar hakkında "FBI'dan 50 bin dolar mali yardım aldım, ayrıca savcılıktan kira yardımı aldım" dedi.

Az önce bahsedilen delil dosyaya eklendi.

23:25 Korkmaz, Türkiye'de hakkındaki davanın hala sürdüğünü söyledi.

Savcı, Korkmaz'a ABD'de bir işte çalışıp çalışmadığını sordu. Korkmaz "Hayır" yanıtını verdi ve  talepte bulunmamasına rağmen FBI'dan ve savcılıktan mali destek sağlandığını söyledi. 

23:22 Korkmaz, 25 Aralık soruşturmasının, aralarında Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan'ın da bulunduğu belli kişilere yönelik bir yolsuzluk soruşturması olduğunu söyledi. Korkmaz, savcının soruşturma için onayı 25 Aralık 2013 tarihinde verdiğini, bu yüzden soruşturmanın "25 Aralık soruşturması" olarak bilindiğini söyledi.

23:20 Dün ifade veren firari eski komiser yardımcısı Hüseyin Korkmaz yeniden kürsüde. Korkmaz: Kamuoyunda 25 Aralık soruşturması olarak bilinen başka bir soruşturma daha vardı... (Korkmaz, 25 Aralık soruşturmasının, kendi yürüttüğü Zarrab soruşturmasıyla ilgili olmadığını söylüyor.)

23:10  Fleming, yaptırım ihlali nedeniyle Deutsche Bank'ın yaptığı anlaşmazlık giderme ödemelerinden bahsetti. İtiraz geldi. Konunun davayla ilgisi olmadığı gerekçesiyle itiraz kabul edildi. Sloan kürsüden ayrıldı.

23:05  Sloan, yaptırımların ihlali anlamına gelebilecek işlemleri işaretleyen bir bilgisayar sisteminin algoritmasını anlattı.

Konu: Swift sistemi. Bu sistemden daha önceki ifadelerde de bahsedilmişti.

23:00  Soru: ABD'nin yaptırım rejiminin mesela [Birleşik Krallık'ın yaptırım rejiminden] daha karmaşık olduğunu söylemek doğru olur mu?

Sloan, bu görüşe katılabileceğini söyledi.

22:58  Fleming, BM'nin, Birleşik Krallık'ın ve Kanada'nın da yaptırım programı olduğuna dikkat çekti.

22:55 Atilla'nın avukatı Cathy Fleming, Sloan'ı çapraz sorguya alıyor.

22:51 Sloan: Bakın, İran'ın ekonomisi esasen petrole dayalı. Petrol ekonomisi ise esasen ABD dolarına dayalı.

22:48 Sloan, bankaların parasal işlemleri birbirine aktarmasından bahsetti. Burada "sıcak patates" benzetmesini kullandı.

22:45 Bu sayfalar Centrica Genel Ticaret şirketinin ödemelerinin takibini içeriyor. (Not: Bu şirketin adı, Zarrab'ın ifadesinde gıda ticaretiyle ilgili olarak geçmişti.)

22:40 Savcı, Sloan'dan delil dosyasına az önce eklenen bazı kayıtları doğrulamasını istedi. Kayıtlar arasında çalışma sayfaları da var.

22:34 "Muhabir banka" kavramını anlatan Sloan: Müşterilerimiz, Ahmet, Mehmet gibi sıradan kişiler değil. Bankanın müşterileri daha çok diğer muhabir bankalardan oluşuyor. Genel olarak müşterimizin müşterisinden bahsediyoruz.

22:32 Oturum devam ediyor. Yeni tanık Deutsche Bank çalışanı Sloan kürsüye geldi.

21.00 Oturuma öğle arası verildi.

20.35 Soru: “Zarrab’ın Halkbank’ın düzenli müşterisi olduğunu anlamış mıydınız?”

Szubin: “Hatırlamıyorum.”

20:20 - Szubin: "Dışa açık bir duruşmada açıklayamayacağım bilgilerden bahsediyorduk."

Atilla'nın avukatı Rocco, yargıçla özel görüşme talep ediyor.

20:10 -  Soru: Bu arada, Rıza Zarrab'ı ilk kez ne zaman duydunuz?

Szubin, burada açıklamaya yetkili olmadığı bilgiler üzerinden Zarrab'ı duyduğunu söyledi.

20:07 - Szubin, konuyu görüştüğü kaynakların muhtemelen "gizli kaynaklar" olduğunu ve bunları açıklamaya yetkili olmadığını söyledi.

20:05 - Szubin, "Genel olarak yayınlanna haberlerden öğrendim" diyor.

Türkiye'deki "perde arkası olaylar" hakkında bilgi alamadığını ancak konuyu hangi ABD'li yetkililerle görüştüğünü hatırlamadığını söyledi

20:02 - Szubin, olayları ABD Hazine Bakanlığı yetkilileriyle değerlendirdiğinden "emin" olduğunu söyledi. Bu yetkililerden biri, daha önceki tanıklar arasında bulunan David Cohen.

20:00 - 2013'teki yolsuzluk skandalı döneminde Zarrab ile Aslan'ın tutuklanması hakkında sorular soruluyor. Szubin, olayı gazetelerden öğrendiğini söyledi..

19:46 - Szubin, Atilla'nın bir görüşme sırasında "terlediğini" söylemişti.

Rocco, Szubin'e "Bunun, müvekkilimin genel 'sinirli yapısının' bir özelliği olmadığını nerden biliyorsunuz?" diye sordu.

Szubin, Atilla'nın "her zaman" gergin olabileceğini kabul ediyor. "Bilmiyorum" dedi.

Rocco, Atilla'nın "ağır bir Türk aksanı" olup olmadığını sordu.

Szubin, Atilla'nın "Türk aksanıyla" konuştuğunu kabul ediyor ama aksanın "ağır" olduğu konusunda emin olmadığını söyledi.

19:45 - Toplantı notlarının nasıl kayda geçirildiği konusunda sorular soruldu. Szubin bu işin, not tutmak üzere özel görevlendirilen bir kişi tarafından yapıldığını belirtti.

19:40 - Rocco, Halkbank'ta sekiz müdür yardımcısı olduğunu söylüyor ve Szubin'i, bu yapı hakkında bilgisi olup olmadığı konusunda sıkıştırıyor. Szubin bundan haberdar olmadığını ancak Halkbank adına konuşma yetkisi olan kişilerle görüşmeye dikkat ettiğini söyledi.

19:30 - Rocco, Szubin'e, Atilla ile hiç "sosyal ortamda diyalog" kurup kurmadığını soruyor.

Szubin: Hayır

19:00 - Szubin, 2016'da İran'a yönelik ikincil yaptırımların kaldırıldığını hatırlattı. Szubin o dönemden önce ABD Hazine Bakanlığı'ndan ayrılmıştı.

Obama'nın İran ile yaptığı nükleer anlaşma JCPOA kapsamında İran'a yöneli ikincil yaptırımlar kaldırılmıştı.

18:57 - Rocco, Szubin ile daha önce hiç bir araya gelmediğini söyledi. Szubin bunu doğruladı.

18:55 - Hakan Atilla'nın avukatı Victor Rocco'nun, Szubin ile çapraz sorgusu başladı.

18:52 - Szubin, Türkiye'ye ilişkin gümrük bilgilerini incelediğini söyledi.

18:50 - Szubin, notlarında "Aslan" isminin geçtiğini ancak muhtemelen hızlı yazdığı için bunun yanlışlıkla olduğunu savundu.

18.45 - Szubin: “İran’a insani yardımlar konusunda sadece ‘tanınmış’ aktörlerle çalışmalarını Halkbank’tan istedik.”

18.30 - Szubin: “Atilla’nın başını sallayıp durumu anladığını ve doğruları yaptığını söylediğini hissediyordum. Ancak gerçekte durum farklıydı, bu yüzden açık açık konuştuk.”

18.03 - Szubin: “12 Şubat 2013 tarihinde Halkbank’ın İstanbul’daki genel merkezinde Atilla’yla bir toplantı yaptık. Toplantıda, ABD Hazine Bakanlığı ve Halkbank yetkilileri de katıldı.”

17.48 - Szubin: “Halkbank temsilcileriyle iki ya da üç kez yüz yüze görüştük. En çok görüştüğüm kişi Hakan Atilla’ydı. Atilla, İran’a yönelik yaptırımları ‘çok güçlü’ bir şekilde anlıyordu.”

17.45 - OFAC’ın (Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi) eski direktörü Adam Szubin tanık kürsüsünde.

(Çeviri: Sebla Küçük)

ÖNCEKİ HABER

Emirates uçağı acil iniş yaptı

SONRAKİ HABER

Denizli EYT, 10 Şubat'ta Ankara buluşmasında olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa