12 Aralık 2017 19:55

Suriye’de IŞİD’lilere terapi merkezi!

IŞİD militanları için Türkiye hükümetinin kontrolündeki Kuzey Suriye’de 'Topluma kazandırma merkezi' açıldığı ortaya çıktı.

Suriye’de IŞİD’lilere terapi merkezi!

Paylaş

Türkiye’de çok sayıda bombalı saldırı düzenleyerek yüzlerce kişiyi katleden; Suriye, Irak ve birçok Avrupa ülkesinde terör estiren IŞİD’in militanları için “Topluma kazandırma merkezi” açıldığı ortaya çıktı. Sputnik’in Fransız haber ajansı AFP’ye dayandırdığı haberine göre, merkez, Türkiye hükümetinin kontrolündeki Kuzey Suriye’de açılmış durumda ve IŞİD’li militanlar burada terapi görüyor!

FIRAT KALKANI BÖLGESİNDE 

Habere göre, merkez. Fırat Kalkanı bölgesinde, Türkiye sınırında bulunan Mare kasabasında yine Türkiye destekli cihatçı grupların yönettiği Mare kasabasında bulunuyor. AFP, kasım ayında kurulan merkezi görüntüledi ve “eğitime tabi tutulan” eski militanlarla görüştü. 

Resmi adıyla ‘Suriye Köktenci İdeolojiyle Mücadele Merkezinde yaklaşık 100 IŞİD’li kalıyor. Kuruculardan Hüseyin Nasır, “Bu merkezi kurduk çünkü IŞİD’in çöküşünden sonra Halep’in kuzey bölümlerinden birçok savaşçı geliyor ve bu kişiler güvenlik sorunu yaratıyor” diyor. Nasır, “tedavi süreci”nin 6 ay sürdüğünü, gerekirse uzatıldığını belirtiyor. 

Merkezdeki yönetici, avukat ve doktorlar bölgedeki silahlı grupların kurduğu mahkemelerle ortak çalışıyor. Mahkemelere eski IŞİD’lilerin topluma uyum sağlayıp sağlayamayacaklarına dair bilgi aktarılıyor. Merkezde hem grup terapileri hem de kişisel terapiler uygulanıyor; İslam hukuku, insan hakları ve psikoloji gibi dersler veriliyor.

IRAK’TA TUTUKLANABİLİR DİYE TÜRKİYE’YE GELMEK İSTİYOR!

Haberde IŞİD’li militanların görüşlerine de yer veriliyor. 26 yaşındaki Iraklı Abdülkadir Derviş, “Ben toplumun önemli bir parçasıyım. Her ne kadar IŞİD’e katılmış olsam da bir taştan ya da Mars’tan gelmedim” derken, Irak’a dönerse tutuklanmaktan korktuğunu bu yüzden Türkiye’ye gidebileceğini söyleyen Derviş, toplumun kendilerini nasıl kabul edeceği meselesiyle karşı karşıya olduklarını belirtti.

2016 yılında Türkiye üzerinden Suriye’ye geçen Ukraynalı Gazimetov ise “Kendimi bunlardan dolayı suçlu hissediyorum. Tabii ki sosyalleşmek ve sivil hayatıma dönmek istiyorum” diyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

New York zanlısı IŞİD’den etkilenmiş

SONRAKİ HABER

Tutuklu avukatlar açlık grevine başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa