08 Aralık 2017 17:29
Son Düzenlenme Tarihi: 08 Aralık 2017 17:34

Semih Özakça’yı ziyaret eden hocası açığa alındı

Semih Özakça’nın hocası Yrd. Doç. Dr. İrfan Mukul, Özakça’yı ziyaret ettiği ve Nurettin Yıldız'ı protesto ettiği gerekçesiyle açığa alındı.

Semih Özakça’yı ziyaret eden hocası açığa alındı

Paylaş

Eren YILMAZ
İstanbul

Semih Özakça’nın Sinop Eğitim Fakültesinden hocası Yrd. Doç. Dr. İrfan Mukul Özakça’yı ziyaret ettiği ve Nurettin Yıldız'ı protesto ettiği gerekçesiyle açığa alındı.

KHK ile ihraç edilen ve işine dönme talebiyle açlık grevi yapan Semih Özakça’nın Sinop Eğitim Fakültesinden hocası Yrd. Doç. Dr. İrfan Mukul Özakça’yı ziyaret ettiği gerekçesiyle açığa alındı.

Sinop Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İrfan Mukul, Açlık grevindeki Semih Özakça’yı ziyaret ettiği ve geçtiğimiz yıl “6 yaşındaki çocuk evlenebilir” gibi sözleriyle tanınan Nurettin Yıldız'ı protesto ettiği gerekçeleriyle açığa alındı. 

Soruşturma kapsamında, Mukul’a, “14.5.2017 günü kendi aracınızla; Ankara’ya gidip açlık grevindeki eğitimcilere destek verdiğiniz istihbar olunmuştur” denilerek, “Bunun nedeni nedir?” sorusu yöneltildi.

UYAP SORUŞTURMASI, SORUŞTURMA KONUSU OLDU

Üniversite yönetiminin bir diğer sorusu ise Mukul’un UYAP’ta bulunan bir soruşturmasıyla ilgili: “Sinop Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü’nün 03/07/2017 tarihli yazısına göre ‘İnanç ve kanaat hürriyetlerinin kullanılmasının engellenmesi’ suçu kapsamında devam eden bir adet UYAP kaydınızın bulunduğu tespit edilmiştir. Bu konudaki görüş ve düşüncelerinizi yazınız.”

Mukul, savunmasını verdi ancak Rektörlük tarafından okuldan uzaklaştırıldı. 

Sinop Üniversitesi Rektörlüğü, Dekanlığa öğretim görevlisi ile ilgili olarak şu notu yazdı: “Fakülteniz Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İrfan Mukul, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 137’ci maddesi ile Olağanüstü Hal kapsamında alınan tedbirlere ilişkin 667-668 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname hükümleri uyarınca üniversitemizdeki görevinden uzaklaştırılmış bulunmaktadır.”


 

ÖNCEKİ HABER

Eşini döverek burnunu kıran Süleyman K. tutuklandı

SONRAKİ HABER

Rusya, 20 Ukrayna askerinin tutukluluk süresini uzattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa