05 Aralık 2017 20:47

İsrail’den Erdoğan’a yanıt: Sultanlık dönemi sona erdi

İsrail’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Kudüs sözlerine yanıt geldi. İsrailli yetkililer 'Osmanlı İmparatorluğu ve sultanlık dönemi sona erdi' dedi.

Paylaş

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak resmen tanımaya hazırlandığına ilişkin haberlere tepki göstermiş, "ABD'yi bölgedeki sorunu daha da derinleştirecek böyle bir adım atmaması için bir kez daha ikaz ediyorum. İsrail ile diplomatik bağları koparırız" ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan'ın çıkışına İsrailli yetkililerden art arda yanıtlar geldi.

İsrail'de yayın yapan Haaretz gazetesi ismini vermediği üst düzey bir yetkilinin, "Kudüs 3 bin yıldır Yahudi başkentidir aynı zamanda Erdoğan tanısa da tanımasa da 70 yıldır da İsrail'in başkentidir" açıklamasını okurlarına aktardı.

‘OSMANLI İMPARATORLUĞU VE SULTANLIK DÖNEMİ SONA ERDİ’

İsrail İstihbarat Bakanı Yisrael Katz ise "Biz Türkiye'nin cumhurbaşkanından emir ya da tehdit almayız. İsrail bağımsız bir devlettir ve başkenti de Kudüs'tür. 3 bin yıldır Yahudi halkının başkenti olan Kudüs'ün bu statüsünün tanınmasından daha adil bir şey olamaz. Osmanlı İmparatorluğu ve sultanlık dönemi sona erdi" dedi.
 
İsrail Eğitim Bakanı Naftali Bennett de "Ne yazık ki Erdoğan son yıllarda İsrail'e saldırma fırsatını hiç kaçırmıyor. İsrail, Kudüs'ün başkent olarak tanınması da dahil hedeflerinde ilerlemeye devam etmelidir" açıklamasını yaptı. (MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

SİT alanındaki imarsız inşaat belediye gündemine giremedi

SONRAKİ HABER

Giden yoldaşların ardından...

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa