Kılıçdaroğlu: Zarrab'a gizli belgeleri Bakanlar verdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Reza Zarrab’a, 'devletin gizli kalması gereken belgelerini Bakanların teslim ettiğini' açıkladı.

05 Aralık 2017 13:40
Son Güncellenme Tarihi: 05 Aralık 2017 15:08
Paylaş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hakkında casusluk soruşturması başlatılan Reza Zarrab’a, "Devletin gizli kalması gereken belgelerini AKP'nin bakanlarının teslim ettiğini" açıkladı. Kılıçdaroğlu, "Sevgili Erdoğan, Reza Zarrab seni hiç kandırmadı. Tüm olaylardan en başından beri haberin vardı. Beni kandırdı diyorsan yalan söylüyorsun. Çünkü 17-25 Aralık'tan 9 ay önce, devletin en saygın kurumu senin önüne üç sayfa bilgi notu koydu" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), grup toplantısını bugün Ankara Arena’da kadınların seçme ve seçilme hakkını elde etmesinin 83. yıl dönümü nedeniyle CHP Kadın Kolları tarafından düzenlenen 'Eşitlik ve Adalet Kadın Buluşması'nda yaptı.

KADINLARA SEÇME VE SEÇİLME HAKKI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasına kadınların seçme ve seçilme hakkını elde etmesinin 83. yıl dönümünü kutlayarak başladı. Parti olarak yönetim kademelerinde yüzde otuz üç kadın kotası önerdiklerini belirten Kılıçdaroğlu, bunu Meclisteki tüm partilere de önereceklerini açıkladı.

Kadınların kırsalda 12 saat çalıştıklarını, kadınların dağda, tarlada ve evde çalışmak zorunda bırakıldığını belirten Kılıçdaroğlu kadınların erkeklerle aynı haklarla çalışması gerektiğini belirtti.

Kılıçdaroğlu, konuşmasında Adana Seyhan'da çocuklarını ısıtamadığı için yaşamına son veren Emine Akçay'a değindi. Emine Akçay'ın dramının tüm kadınların dramı olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Bu düzene isyan ediyorum. İnsanca ve hakça bir düzen istiyorum. Ve kadınlar bu mücadelenin kahramanları olacaktır" dedi.

'MANCILAR VERGİ KAÇIRMAK İÇİN HER TÜRLÜ NUMARAYI YAPIYOR'

Vergi kaçakçılığı ve yolsuzluklara değinen Kılıçdaroğlu, "Siz kadınlar her şeyde vergi ödüyorsunuz, faturanızda vergi ödüyorsunuz, çocuğunuza gofret alırken vergi ödüyorsunuz. Ama bunlar, Man Adası'nda vergi cennetlerine gidenler, vergi kaçırmak için her türlü numarayı yapıyor" dedi.

Türkiye'deki kamyon şoförlerinin, çifçinin en pahalı mazotu kullandığını belirten Kılıçdaroğlu, 'TIR şoförü, kamyon şoförü, traktör kullanan çiftçi mazotunda büyük bir vergi ödüyor, en pahalı mazotu kullanıyor. Ama bu Mancılar mazotta bir kuruş vergi ödemiyor" diye konuştu.

Ellerindeki belgelerin sahte olduğuna dair söylemlere yanıt veren Kılıçdaroğlu, Mecliste çoğunlukta olan AKP'nin konunun araştırılmasını reddettiğini açıkladı.

Erdoğan'a seslenen Kılıçdaroğlu, "Sevgili Erdoğan gözlerinden öpüyorum, açıklamanı istiyorum, enişten Ziya İlgen'in Man Adası'nda şirketi var mı? Ve bu şirket hangi şirket" diye sordu.

AKP'li yöneticilerin daha belgeleri görmeden sahte olduğunu söylediklerini belirten Kılıçdaroğlu, "Sahtekarlığı siz iyi bilirsiniz, vergi kaçırmak için ne numaralar var siz iyi bilirsiniz. Ben ne yaptığınızı bilmez miyim? Ben eski maliyeciyim" dedi.

AKP seçmenine seslenen Kılıçdaroğlu, "Sevgili AKP'li kardeşlerim, 2002'de oy verdiğiniz Erdoğan hâlâ aynı Erdoğan mıdır? Tasarruf yapacağım diye meclis lojmanını satan, Keçiören'de mütevazı bir evde yaşayan Erdoğan'ın şimdiki haline bakın, kibir içinde" diye konuştu.

Erdoğan'ın işadamlarına yönelik konuşmasına değinen Kılıçdaroğlu, "Sen içerdeki yatırımcının kaçmasını istemiyorsan, dışardakilerin gelmesini istiyorsan, tutuklu milletvekillerini bırakacaksın, gazeteci tutuklanmaz, tutuklu gazetecileri bırakacaksın, yargı mensuplarını bırakacaksın, akademiyi susturmayacaksın, akademisyenleri görevlerine iade edeceksin, Semih'i ve Nuriye'yi de bırakacaksın" dedi.

'HER ŞEYE ZAM, FATURA ÜCRETLİYE KESİLİYOR'

Halkın her türlü tüketim malzemesine zam yapıldığını belirten Kılıçdaroğlu, ekonominin faturasının emekçiye kesildiğini belirtti. Erdoğan'ın "Faizci Erdoğan" diye anıldığını belirten Kılıçdaroğlu, "IMF'ye borçlanmadık diye övünüyorsun, paraları gidip faizcilere yediriyorsun" dedi.

Konuşmasında Suriyelilere harcandığı belirtilen 20 milyar doları da soran Kılıçdaroğlu, Türkiye'deki Suriyelilerin sefalet içinde olduğunu hatırlattı.

'AKP'LİLER RÜŞVET ALAN BAKANLARI AKLADILAR'

Reza Zarrab'ın daha önce protokolün en önünde oturtulduğunu, hükümete yakın medya tarafında arkasında Türk Bayrağı fonuyla ekrana çıkarıldığını belirten Kılıçdaroğlu, Zarrab'la ilişkisi olanların, bunu yapanların "vatan haini" olduğunu belirtti. Yolsuzluğa karışan bakanların AKP'li üyeler tarafından aklandığını belirten Kılıçdaroğlu, "Ben o zaman Reza Zarrab'ın önüne yatıyorsunuz demiştim, kıyamet kopmuştu. Şİmdi gördünüz mü ne yaptığınızı" diye sordu. Kılıçdaroğlu, "Zarrab için ABD'lilere iki kez nota verenlerin, Türk askerinin kafasına çuval geçirilirken tek bir nota vermediğini" söyledi.

MİT'TEN ERDOĞAN'A KRİTİK ZARRAB BELGESİ

Reza Zarrab'la dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler arasında geçtiği iddia edilen konuşmayı okuyan Kılıçdaroğlu, Reza Zarrab'ın Güler'e MİT tarafından takip edildiğini, Emniyet İstihbarat tarafından izlendiğini söylendiğini, Güler'in ise  'Sen o konuda rahat ol, gerekirse senin önüne yatarım dediğini' belirtti.

Kılıçdaroğlu, "Efendim Reza Zarrab bülbül gibi ötünce casus oldu. Hain oldu. E düne kadar beraberdiniz. Tıpkı FETÖ gibi, aynı menzile yürüyorlardı. Düne kadar kolkolaydınız. Zarrab'a da ne istediyse verdiniz siz. Bakan istedi bakan verdiniz, rüşvet istediniz rüşvet verdi. Her şeyi para karşılığında yaptınız. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Reza Zarrab hakkında soruşturma açtı. Gizli kalması gereken bilgileri temin ettiği gerekçesiyle mal varlığına el konmasına karar vermiş. Zarrab'ın casus olduğunu, her türlü bilgiyi aldığını size daha önce söylemiştim. Reza Zarrab'a devletin sırlarını kim verdi. Her şeye rağmen Trükiye Cumhuriyeti saygın bir devlet, saygın kurumları var. Ve 18 Nisan 2013 tarihinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önüne ir bilgi notu bırakılır. MİT, üç sayfalık bir bilgi notu bırakır. Yapılan tüm sahtekarlıklar anlatılır. "İran'a yönelik ekonomik ambargoya rağmen İranlı şahısların para transferi gerçekleştirilmesi bağlamında R. Sarraf'ın ABD'de yasaklı ilan edilebileceği, Ebru Gündeş Sarraf ile evliliği nedeniyle kamuoyunun dikkatini üzerine çektiği için Çağlayan ve Güler ile ilişkilerin açığa çıkması halinde bu bilgiler hükümet aleyhine kullanılabilir" deniyor. 17-25 Aralık'tan 9 ay önce gitmiş bu bilgi notu. Bu sahtekarın yaptığı dolandırıcılık, bakanlarına verdiği rüşvet, senin önüne devletin en hassas kurumu tarafından önüne kondu. Sen bu dosyayı kapattın. Sen bunu görmezden geldin. Bu bilgileri kim verdi? Bu bilgilerin tamamını senin hükümetin verdi. Senin hükümetin, Türkiye Cumhuriyeti devletine ihanet etti. Türkiye Cumhuriyeti'nin bütün sırlarını Zarrab'a teslim ettiler, para karşılığında üstelik. 27 Mart 2014'te ben bunu söyledim. Ama o zaman savcılar kulaklarını tıkıyorlardı. Çünkü Zarrab çok sevimli bir adamdı, çok hayırseverdi. Hala rüşvet dağıtıyordu, şimdi uyandılar. Erdoğan diyebilir ki, "Reza Zarrab beni kandırdı". Tıpkı FETÖ gibi, PKK gibi. Vallahi de billahi de söylüyorum sevgili Erdoğan, Reza Zarrab seni hiç kandırmadı. Tüm olaylardan en başından beri haberin vardı. Beni kandırdı diyorsan yalan söylüyorsun. Çünkü 17-25 Aralık'tan 9 ay önce, devletin en saygın kurumu senin önüne üç sayfa bilgi notu koydu.

Şimdi soruşturmayı yapan savcılara sesleniyorum. Savcı kardeşlerim, sahtekarın peşine biraz geç düştünüz. Soruşturma dosyalarını kapattı başsavcılar. İlk yapacağınız iş, Zarrab dosyasını kapatan hakimleri meslekten atacaksınız. Onlar adalet dağıtmadılar. Bir sahtekarı savundular. Onlar adalet içinde adalet dağıtamazlar. Ona o bilgileri veren bakanları, hükümeti de sorgulayacaksınız. Zarrab'a ben bilgi vermedim. Telefonda konuşmadım. Yan yana gelmedim. Aleyhime yüzlerce dava açtı. Açmazsanız namertsiniz, dedim. Ne oldu? Ben haklı çıktım. Bu devlet sırlarını satmak yeni değil. FETÖ terör örgütüne kozmik odayı açan bunlar değil miydi? Devletin haremini bir terör örgütüne açan bunlar değil miydi? Bu vatana ihanet eden birilerini arıyorsanız, bunların başında Saray'da oturan kişi var. Sen başbakan değil miydin, kimdi bu ülkede başbakan? Tüm bunlardan santim santim haberdardın. Hesabını vereceksin kardeşim. Hesabını 2019'da, sandıkta soracağız" diye konuştu.

YOLSUZLUK DOSYASINI YENİDEN AÇALIM

Türkiye ile ilgili bu denli ciddi bir olayın davasının ABD'de görülmesinin doğru olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, Başbakan Binali Yıldırım'a yolsuzluk dosyasını yeniden açmayı teklif etti, 'Kendi pisliğimizi kendimiz temizleyelim' dedi. (EVRENSEL WEBTV)

ÖNCEKİ HABER

Reza Zarrab, ABD'deki davada neleri itiraf etti, ne söyledi?

SONRAKİ HABER

Genel İş üyesi İZENERJİ işçileri ve sendikacılara beraat

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa