05 Aralık 2017 05:24

Bu paraları nasıl kazanıyorsunuz?

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışan bir işçi soruyor: Adını dahi bilmediğimiz ülkelere giden bu paraları nereden, nasıl kazanıyorsunuz?

Paylaş

Gebze’den bir işçi

Öncelikle merhabalar; 

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışıyorum. Ülkedeki son gelişmeleri kendi fabrikamızda değerlendiriyoruz bunları aktarmak istedim. Bizlerin yaşam ve çalışma koşullarının her gün kötüye gittiği tartışmasızdır.

İşçiler olarak her türlü hak alma mücadelemizde hem patronlar hem de Hükümet tarafından vatan düşmanlığıyla suçlandık, grevlerimiz yasaklandı. İşten atıldık sahip çıkan devletimiz olmadı. Fabrikalarımızın içerilerine TOMA’lar girdi kimse dönüp müdahale etmedi. Bizler en ufak hak talebinde bastırılmaya çalışıldık. 

Şimdi sormak lazım daha ücretimiz cebimize girmeden vergi ödeyen bizler ve bizlerden aldıkları oylarla makamları kullanarak haksız kazanç sağlayıp gelir elde edip vergi dahi ödemeyen sizler ve bu makamları kullananlar… Kim oldukları belli olmayan, adını dahi bilmediğimiz ülkelere hesabını yapamadığımız kadar dolar-avro gönderiyor. Bu giden paraları nereden, nasıl kazanıyorsunuz?

Yönetici erbabının yakınlarının ve bu kadar paranın, adını yeni öğrendiğimiz ülkelerde hangi amaçla, ne işi var?

Biz ücretimize zam istediğimizde anlayış ve fedakarlık bekleyenler, bizlere ‘Yastık altındaki altınlarınızı bozdurun, dolarlarınızı bozdurun ekonomiye katkı sağlayın’ diyenler o milyonları nereden kazanmış, neden vergisini vermemiş, neden göndermiş? Bu adını duyduğumuz meblağları biz hesaplayamıyorken parayı başka ülkelere bir şekilde gönderenlerin ortaya çıkması gerekiyor, sorumluların cezalandırılması gerekiyor.

Bir de merakımız şu; bu kadar dekont, iddia ortada dolaşırken verilen araştırma önergesi neden reddediliyor? Madem sahte belgeler, madem iftira araştırılsın… Neden açıklamalar sırasında yayınlar kesiliyor? Meclisteki önergeler reddediliyor? Doğru neyse çıksın diyeceğiz ama ortaya çıkacaktır ki, 3 kuruş zam için işten atılma korkusu yaşayan bizler, geçinemeyen bizler sizlerden çok daha fedakar, dürüst ve namusluyuz.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sınırda saldırıya uğrayan 7 İranlı Türkiye'ye getirildi

SONRAKİ HABER

Rap söyleşisine ne dersin?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa