Suudi uçakları Yemen'de Husi mevzilerini vurdu

Suudi uçakları Yemen'de Husi mevzilerini vurdu

Yemen'de Suudi Arabistan'la eski Cumhurbaşkanı Salih'in flörtü sürerken Suudi koalisyonu Husilerin mevzilerine hava saldırısı düzenledi.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyona ait bir hava aracı Yemen'in başkenti Sana'da bulunan Husi yerleşkesine saldırdı.

Bölgede yaşayanlar, hava aracının en az beş kez saldırdığını iddia etti. Husilerin Yemen'de bulunan ve Eski Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'e ait olan bir televizyon kanalını ele geçirdiği de iddia edildi.

Husilerin siyasi partisi Ensarullah dün yaptığı açıklamada  Yemen’in eski Cumhurbaşkanı ve bir dönem Husilerin müttefiki olan Ali Abdullah Salih'in Sana'nın kritik bölgelerinde hakimiyet sağladığı iddiasını yalanlamıştı.

Salih, saldırıdan bir gün önce, koalisyonun ülkesine olan saldırıları durdurması şartıyla "yeni bir sayfa açmaya" hazır olduğunu açıklamıştı. İddialara göre koalisyon, Salih'in kararını olumlu bir şekilde karşıladı ve Suudi Arabistan Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Husilere karşı Salih ile iş birliğine hazır olduğunu açıkladı.

Suudi Arabistan, İran'ın müttefiki Husilerin başkent Sana'da kontrolü sağlaması ve Cumhurbaşkanı Abdulrabbu Mansur Hadi'yi koltuğundan etmesi sonrası Mart 2015'ten bu yana ülkeye hava saldırılarını sürdürüyor.  Hava saldırılarında 13 bine yakın sivil hayatını kaybetti. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net