02 Aralık 2017 22:23
Son Düzenlenme Tarihi: 02 Aralık 2017 22:40

‘Alzheimerin ilacı dans etmek!’

Dansın Alzheimer gelişimini önlemede en güçlü uğraş olduğuyla ilgili yeni bulgular yayımlandı.

‘Alzheimerin ilacı dans etmek!’

Paylaş

İki farklı üniversitede yürütülen benzer çalışmaların sonuçları, beklenmedik bir durumu ortaya çıkardı. Nöroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Okan Bölükbaşı, dansın Alzheimer gelişimini önlemede en güçlü uğraşı olduğuyla ilgili yeni bulguların yayımlandığını açıkladı. 

Prof. Dr. Okan Bölükbaşı şunları söyledi: “Önceden sanıldığının aksine, bulmaca çözme ve benzeri uğraşlar alzheimer gelişimini önlemede düşük etkinliğe sahip. Esas önemli bulgu, önlemede en yüksek uğraşın “Dans etmek” olduğu ortaya çıktı. 

RİSKİ EN YÜKSEK DÜZEYDE DÜŞÜREN DANS

21 yıldır sürdürülen çalışmaların sonuçları tıp dergisi NEJM’de yayınlandı. Albert Einstein Tıp Kolejinin yaptığı çalışmaya göre, alzheimer gelişme riskini düşürmede önerilen aktiviteler ve risk azaltma oranları şu şekilde; okuma (yüzde 35), bisiklete binme ve yüzme (yüzde 0), haftada en az 4 defa bulmaca çözme (yüzde 47), golf oynama (yüzde 0), sık sık dans etme (yüzde 76). Bu sonuçtan da anlaşıldığı gibi riski en yüksek düzeyde düşüren uğraş, bir müzik eşliğinde dans etme. Henüz hangi dans türünün daha etkili olduğu hakkında bir bulgu yok, ama dans edebilmek için birbirinden ayrı çalışan farklı beyin düzeneklerinin devreye girmesi gerekiyor. Bu düzenekler aynı anda kinestetik, rasyonel, müzikal ve emosyonel işlevlerin eş güdümünü gerektiriyor. Alzheimer gelişimini bu ölçüde durdurmasının sebebinin bu eş güdümsel beyin çalışması olduğu düşünülüyor.

Prof. Dr. Bölükbaşı, henüz bir araştırma yapılmadığını ama eskrim sporu ile uğraşmanın da, aynı nedenlerle benzer düzeyde etkili olabileceği tahmininde bulunuyor.

ALZHEİMER RİSKİNİ AZALTAN AKTİVİTELER 

■ Dans Etmek (Yüzde 76)
■ Bulmaca Çözmek (Yüzde 47)
■ Okumak (Yüzde 35)

(HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Malatya'da 'İşçi Sınıfı, Parti ve Devrim' konuşuldu

SONRAKİ HABER

Tüm Emekli-Sen: Taleplerimiz karşılansın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa