Ressam Karakul’dan ‘iş içindeki insanlar’

Ressam Karakul’dan ‘iş içindeki insanlar’

41’inci kişisel resim sergisini açan Ressam Süleyman Karakul, resimlerinde  ‘Kırsal yaşamdan insan ilişkilerini devinim halinde’ yansıtıyor.

Aydın ÇINAR
Ankara

Ressam Süleyman Karakul 41’inci kişisel resim sergisini açtı. Karakul, Sevgi Sanat Galerisinde sergilenen resimlerinde  ‘Kırsal yaşamdan insan ilişkilerini devinim halinde’ yansıtıyor. Galeride bir araya geldiğimiz Karakul ile resimleri üzerine konuştuk. Karakul resimlerinde fonda kullandığı desenlerini Nâzım Hikmet’in’ “İpek bir halıya benzeyen bu memleket bizim’ dizilerinden esinlenerek oluşturduğunu anlattı. Sanatçı, ‘Hareket halindeki nesneler benim fonum oldu, zamanla grafiksel içerik kazanarak ışık gölge ve toprak etkisiyle bugünkü noktaya ulaştı’ dedi.

HAREKET, RİTİM, EMEK

Karakul, resimlerinin toplumsal gerçekçi veya fantastik gerçekçi resimler olarak adlandırılmasına karşın, özgün çalışmalar olarak nitelendirilmesi gerektiğini vurguladı. Çalışan insanların iş içindeki hareketlerinin kendisini ilgilendirdiğinin altını çizen Karakul, hareketin görsel bir etkiye sahip olduğunu, emeğin hareketlilikle verilebileceğine inandığını söyledi.  Sanatçıya göre resim,  “Hareketin, ritmin, harcanan emeğin,  ışık ve gölgenin buluştuğu bir ürün”.

Sivas Kongre Lisesinde resim öğretmeninin etkisiyle resme başladığını ve Gazi Eğitim Enstitüsünde resim bölümünden mezuniyetinden sonra da resim öğretmenliği yapmaya  devam ettiğini anlatan Sanatçı, toprak ve köy emekçilerinin yaşamına odaklandığının altını çizdi. 

Süleyman Karakul sergisi 22 Kasım-09 Aralık 2017 tarihleri arasında pazar ve pazartesi hariç haftanın diğer günleri 11.00-19.00 saatleri arasında Cinnah Caddesi. Mesnevi Sokak. 5/1 Çankaya - Ankara adresinde gezilebilir.

www.evrensel.net
ETİKETLER Süleyman Karakul