Suudi Arabistan 1300 Etiyopyalı işçiyi sınır dışı etti

Suudi Arabistan 1300 Etiyopyalı işçiyi sınır dışı etti

Suudi Arabistan Etiyopyalı 1300 işçiyi oturum ve çalışma izinleri bulunmadığı gerekçesi ile sınır dışı etti.

Suudi Arabistan, ülkede sayıları yaklaşık 11 milyonu bulan yabancı işçileri sınır dışı etmeye devam ediyor. Son olarak Etiyopyalı 1300 işçi ülkede oturum ve çalışma izinleri bulunmadığı gerekçesi ile sınır dışı edildi. 

DHA’nın Africanews haber sitesinden aktardığına göre açıklamayı Etiyopya devletinden konu ile ilgili açıklama yapan Demeke Atinafu isimli yetkili yaptı. Buna göre Suudi Arabistan’da bulunan 1300 Etiyopya vatandaşı ülkelerine döndü. Geri dönenlerin çoğunluğunun kadın olduğu ve Suudi Arabistan’da “hizmetçi” olarak çalıştıkları kaydedildi.

Bu arada Suudi Arabistan’ın Arabnews gazetesi dünkü sayısında ülkede 11 milyon yabancının bulunduğu yönünde bir haber yaparken, bunların 2 milyon 300 bin kişisinin hizmetçi, şoför, çocuk bakıcısı, bahçıvan gibi hizmet sektörlerinde çalıştıklarını açıkladı. 

11 MİLYON GÖÇMEN İŞÇİ!

Haberde, dünyanın 100 ayrı ülkesinden 11 milyon kişinin Suudi Arabistan’da yaşadıklarına dikkat çekilirken, son yıllarda ülkede oturum ve çalışma izinleri bulunmayanların sınır dışı edildiklerine vurgu yapıldı. Toplam 30 milyon nüfusa sahip Suudi Arabistan göçmen işçilerle ilgili yeni düzenlemeler yapıyor. Oturum izinlerinin ücretlerinin arttırılması, belirli meslek gruplarında sadece Suudi vatandaşlarının çalıştırılması, veya her yabancı şirkette belirli oranda Suudilere yer verilmesi gibi uygulamalar göçmen işçileri etkiliyor. (DIŞ HABERLER)
 

www.evrensel.net
ETİKETLER Suudi Arabistan