26 Kasım 2017 03:17

Yargıtay istek dışı fotoğraf paylaşan kişiyi suçlu buldu

Yargıtay, ayrıldığı sevgilisinin fotoğraflarını, talebe rağmen sosyal medya hesabından kaldırmayan kişiyi suçlu buldu.

Yargıtay istek dışı fotoğraf paylaşan kişiyi suçlu buldu

Paylaş

Yargıtay, sosyal medya kullanımı ile ilgili dikkat çeken bir karar aldı. Ayrıldığı sevgilisinin fotoğraflarını sosyal medya hesabından kaldırmayan sanığı suçlu buldu.

Dava dosyasına göre çift, sevgiliyken birlikte çektirdikleri fotoğraları Faceebook hesabında yayımladı. Çift, bir süre sonra ayrıldı. U.M., kız arkadaşı G.B.’nin fotoğralarını şahsi hesabından kaldırmadı. G.B., tüm taleplerine rağmen fotoğraflarını kaldırmayan eski sevgilisi U.M. hakkında şikâyetçi olunca dava açıldı. 

Hürriyet'ten Nurettin Kurt'un haberine göre İstanbul Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi U.M. hakkında, “Bir süre arkadaşlık yapan sanığın katılanla beraber çekilmiş olduğu fotoğrafın Facebook sitesine yüklediği tarihin ve katılanla ayrıldıktan sonra rızası dışında yükleyip yüklemediğinin tespit edilemediği, böylece şüpheden sanığın yararlanması ilkesi gerekcesiyle” beraat kararı verdi.

1 İLA 4 YIL ARASINDA HAPİS CEZASI İLE YARGILANACAK

Kararın temyiz edilmesi üzerine Yargıtay 12. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin beraat kararını bozarak, sanığın TCK. 136. maddesindeki, “Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması”na hüküm gereğince cezalandırılmasını istedi. Yerel mahkeme, Yargıtay’ın kararına direnerek ikinci defa beraat kararı verdi. Dosya bu kez, YCGK’ya geldi. Kurul, 2017/6231 sayılı kararı ile Yargıtay 12. Ceza Dairesi kararını oybirliği ile yerinde buldu. Yerel mahkemenin beraat kararını bozan Kurul, sanığın 1 ila 4 yıla kadar hapis cezası ile yargılanması yönünde karar verdi.

Karar, isteğe aykırı fotoğraf paylaşanlar için emsal niteliğinde olacak. (HABER MERKEZİ)
 

ÖNCEKİ HABER

4 üniversitede 4 yeni fakülte kuruldu 

SONRAKİ HABER

Sakarya gazetesinde "fıkra" diye tecavüzü övdüler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa