23 Kasım 2017 10:38
Son Düzenlenme Tarihi: 23 Kasım 2017 10:50

Kabe'de fotoğraf ve görüntü çekmek yasaklandı

Suudi Arabistan Krallığı Dışişleri Bakanlığı tarafından, Kabe ve çevresinde fotoğraf ve video çekimi yasaklandı.

Kabe'de fotoğraf ve görüntü çekmek yasaklandı

Paylaş

Suudi Arabistan Krallığı Dışişleri Bakanlığı tarafından, Mekke şehrinde bulunan Kabe ve Medine şehrinde bulunan Mescid-i Nebevi içinde ve çevresindeki açık ve kapalı alanlarda, fotoğraf ve video çekimine yasak getirildiği bildirildi.

Yasağın, her ne suret ve amaçla olursa olsun, tüm ziyaretçiler yanında, ‘medya temsilcilerini’ de kapsadığı ifade edilen genelgede, kutsal mekanları koruma amaçlı olarak bu tedbirin alındığı vurgulandı. Özellikle fotoğraf ve görüntü kaydeden cihazların yaygınlaşması ile birlikte, Mescid-i Haram(Kabe) ve Mescid-i Nebevi içinde, ziyaretçilerin 'geldikleri ülkelerin bayraklarının havaya kaldırılması, bu şekilde hatıra fotoğrafları çekilmesi ve yapılan konuşmalarla' söz konusu mekanlarda ibadet amaçlı bulunan cemaatin rahatsız edildiği vurgulanırken, ziyaretçilerden de 'kendilerine daha önce bu konuda uyarı yapılmadığı' bilgisi alındığı belirtildi. 

CİHAZLARA EL KONULUP, YASAL İŞLEM YAPILACAK

Suudi Arabistan Krallığı Dışişleri Bakanlığı tarafından, aynı genelge ile ibadetlerin daha sağlıklı bir şekilde yerine getirilebilmesi için yürürlüğe konulan yasağa aykırı davranılması durumunda, fotoğraf ve video tespitine yarayan aletlere el konulacağı ve yasal işlem yapılacağı ifade edilirken, ilgili ülkelerin de ziyaretçilere gerekli bilgilendirmeyi yapması talep edildi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Bakırcı: Evrim bir doğa yasasıdır, öğretmesek de vardır

SONRAKİ HABER

Aziz Kocaoğlu'ndan CHP merkez yönetimine adaylık mektubu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa