22 Kasım 2017 23:21

Mersin'de tiyatroya sevindirici ilgi

3. Mersin Uluslararası Tiyatro Festivali'nde sergilenen Seyyar Sahne'nin  'Sevgili Arsız Ölüm/ Dirmit' oyunu Mersin'de sevindirici bir ilgi yarattı.

Paylaş

Turan DAL
Mersin


Mersin Tiyatro Derneğinin düzenlediği '3. Mersin Uluslararası Tiyatro Festivali' kapsamında sahne alan Seyyar Sahne'nin  'Sevgili Arsız Ölüm/ Dirmit' oyunu sevindirici bir ilgi yarattı. Büyük beğeni toplayan oyuna saatler kala biletlerin tükenmesi, izleyicilerin ısrarını yenemedi ve onlarca izleyici oyunu ayakta izledi.

Mersin'e yeni bir can ruhu üfleyen Mersin Tiyatro Derneği, düzenlediği '3. Mersin Uluslararası Tiyatro Festivali' tüm çoskusuyla devam ediyor. Farklı şehirlerden Mersin'e  konuk olan tiyatro ekiplerinin sahnelediği oyunlara tiyatro severlerin ilgisi büyük. Dün akşam Yenişehir Belediyesi Nikah Salonu Tiyatro Sahnesi'nde Seyyar Sahne'nin sahnelediği 'Dirmit' oyununda Mersin'de özlenen sevindirici bir ilgi yaşandı. Biletlerin tükenmesiyle oyunu izlemekte ısrar eden tiyatroseverlerin çoğu oyunu ayakta izledi.

Mersin Tiyatro Festivali (Evrensel)
Mersin'de tiyatroseverler Mersin Tiyatro Festivali'ne büyük ilgi gösterdi.

'Dirmit' oyunu hakkında bilgi:

"Dirmit’in tek bir gecesinde geçen oyun, romanın oyuncu kişisine dokunduğu yerden Dirmit’i, romandaki diğer karakterleri; Seyyit’i, Halit’i, Mahmut’u, Nuğber’i, Zekiye yengeyi, Aysun’u, anne ve babayı ise Dirmit’in anlatısı üzerinden tanıtıyor. Oyun, romanın yazar- anlatıcı yoluyla kurulmuş büyülü gerçekçi dilini, karakter-anlatıcıyla en yalın halde sahneye taşıma araştırmasının bir ürünü olarak izleyicilere sunuyor.

Dirmit; tek kişilik oyunda ritmi ve müziği olan bir dil ve masalsı anlatımıyla izleyenlere koskocaman bir hayal dünyasından bahsediyor. Cinler, periler, büyüler ve Azrail’in, batıl inançların günlük yaşamın olmazsa olmaz parçaları olarak yer aldığı oyun, zaman zaman boğazınızın düğümlenmesine, bazen gözyaşlarınıza, bazen gülümsemenize neden olan olaylar ile dolu dolu. Köpek karı yağıyor hep ve üşüyorsunuz izlerken.

Mersin Tiyatro Festivali (Evrensel)

“Sevgili Arsız Ölüm”, birçok farklı noktadan toplumsal cinsiyet rollerinin hangi bireylerle nasıl ilişkilendirildiğini gözler önüne seriyor. Oyun bütün bu toplumsal cinsiyet rollerini, kadınlık erkeklik durumlarını Dirmit’in anlatımıyla karakterlerin çeşitli karşılaşmalarından yola çıkarak analiz etme ve sorgulama gücüne sahip. Cinsiyet rollerini izleyicinin gözüne sokmadan, daha çok aralarındaki ilişki biçimleri üzerinden anlatarak, bunlar hakkında düşünmeye ve bunları sorgulamaya sevk ediyor.

Ailesinin “Cinler derneğine üye olmuş bir deli” olarak gördüğü ve ‘terbiye’ etmeye çalıştığı, hem deli, hem akıllı, hem mantıklı,  hem duygusal oyun kişisi Dirmit,  sorgulamaları, aklına yatmayan şeylere kuşkulu yaklaşımları, asiliği ve en önemlisi sessiz direnişi ile izleyicinin gönlünü kazanıyor. Aileyle, toplumsal baskılarla, erkek zihniyetiyle, Tanrı’yla çatışan Dirmit; kitaplara, şiirlere, dansa ve doğa ile olan ilişkisine sarılarak direniyor.
Direndiği için kazanıyor."
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ukrayna Donetsk’te bir haftada ateşkesi 270 kez ihlal etti 

SONRAKİ HABER

Antep’te, sosyal medyadaki deprem paylaşımları gerekçe gösterilen 2 kişi gözaltında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa