22 Kasım 2017 17:25

Sarar'da yetki alan Öz İplik-İş işçiye güven vermiyor

Eskişehir'deki Sarar fabrikasında Öz İplik-İş Sendikası, 'Fabrikada bize sarı sendika diyorlarmış' dedi, işçiler ise 'Biz de bundan korkuyoruz' dedi.

Sarar'da yetki alan Öz İplik-İş işçiye güven vermiyor

Paylaş

Eskişehir’de giyim firması Sarar’da yetki alan Hak-İş’e bağlı Öz İplik-İş Sendikası yöneticileri, işçilerle bir araya geldi. Sendika yöneticileri toplantıda “Fabrikada bizim hakkımızda sarı sendika diyorlarmış” derken, Evrensel'e konuşan işçiler de “Biz de bundan korkuyoruz” dedi.

Öz İplik-İş Sendikası Sarar Giyim Tekstil Enerji’de 790 üyeye ulaşarak yetki başvurusunda bulundu ve 15 Kasım günü yetkiyi aldı. Öz İplik-İş’in 19 Kasım günü yaptığı bilgilendirme toplantısına, Genel Başkan Murat İnanç, Genel Sekreter Rafi Ay ve çok sayıda işçi katıldı.

İŞÇİLERLE DEĞİL ATAMA EKİBİYLE GÖRÜŞÜLECEK

İşçilere 2 vaatte bulunduklarını belirten Rafi Ay, “Örgütlenmeyi işçilerle birlikte yapacağız ve temsilcileri seçimle belirleyeceğiz” dedi. Ancak buna karşın toplusözleşme için atamayla bir ekip oluşturduklarını belirten Ay, toplusözleşme görüşmelerinde tüm işçiler yerine atamayla belirlenmiş bu ekiple görüşeceklerini söyledi. Ay toplusözleşme görüşmeleri için kurulacak bu ekibin 35 kişiden oluşacağını söyledi. Bu 35 kişinin ise beyaz yakalılardan, servis şoförlerinden ve çalışanların çok büyük bir kısmının kadın olduğu fabrikada ağırlıklı olarak erkeklerden oluşması ise dikkat çekti.

GENEL BAŞKAN: HİÇBİR SERMAYEYE KARŞI DEĞİLİZ

Genel Başkan Murat İnanç ise mücadele etmenin temel olduğunu belirterek “Ekmek bile çiğnenmeden yutulmuyor” dedi. Hiçbir sermayeye karşı olmadıklarını belirten İnanç patronların daha da çok kazanmalarını ancak işçilere sadece paylarını vermelerini istediklerini söyledi. İnanç aralık ayı sonunda toplusözleşme yapmayı düşündüklerini belirtti.

‘ÖZ İPLİK-İŞ GÜVEN VERMİYOR’

Evrensel'e konuşan bir kadın işçi “Sendikaya üye olmak en doğal hakkımız. Sendikalı olmak sendikasız olmaktan daha iyidir. Eğer işçiler bir arada olursa korkacak hiçbir şey olmayacak. Ancak Öz İplik-İş işçilere yeterince güven vermiyor” dedi.

Bir başka kadın işçi ise sendikanın temsilciler için seçim yapmasını olumlu bulduğunu belirtirken, “Ama toplusözleşme için oluşturulan ekip kafa karışıklığı yaratıyor” dedi. İşçi, fabrikada bu toplusözleşme ekibinin oluşturulma şeklinin çok tartışıldığını belirtti.

Başka bir kadın işçi ise “Ben daha önce burada sendika girişimleri gördüm ama sonucunda işçiler zarara uğramıştı. Fabrikada her bölümde işçilerin seçimlerle kendi ekiplerini oluşturması gerek ve toplusözleşmeyi de bunlar yapmalı, fabrikada sendika böyle yönetmeli” diye konuştu. Birkaç kadın işçi ise fabrikada birçok kişinin üye olmasından dolayı Öz İplik-İş’e üye olduklarını, ancak Öz İplik-İş hakkında çıkan haberlerin de kendilerinde rahatsızlık yarattığını dile getirdi. Toplantıda sendika yöneticilerinin “Fabrika içinde bizim hakkımızda sarı sendika diyorlarmış” dediğini aktaran işçiler, şunu söyledi: “Biz de bunun doğru olmasından korkuyoruz.” (Eskişehir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Müftü nikahını protesto eden kadınlara OHAL soruşturması

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa