22 Kasım 2017 10:16

Emniyet Taybet Ana’nın ölümünü 6 gün sonra öğrenmiş!

Silopi'de sokağa çıkma yasakları sırasında öldürülen ve bedeni 7 gün boyunca sokakta bekletilen Taybet Ana'nın ölümüne ilişkin soruşturma devam ediyor

Paylaş

Cihan ÖLMEZ

Şırnak Silopi’de cansız bedeni 7 gün boyunca sokakta bekletilen 11 çocuk annesi Taybet İnan’ın ölümüne ilişkin başlatılan soruşturma sürüyor. İlk günden itibaren basında çıkan haberlere rağmen İlçe Emniyet Müdürlüğü, savcılığa gönderdiği yazıda olaydan 6 gün sonra haberdar olduğunu savundu.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde 14 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının 5’inci gününde öldürülen ve cansız bedeni 7 gün boyunca sokak ortasında bekletilen 57 yaşındaki Taybet İnan (Taybet Ana) ve eşinin kardeşi Yusuf İnan'ın (53) ölümü halen soruşturma aşamasında. Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma dosyasında, otopsi, olay yeri inceleme ve balistik inceleme raporları ile telsiz konuşmaları yer alıyor. 
 
Savcının olaya ilişkin verdiği talimata yanıt veren Silopi Emniyet Müdürlüğü, 24 Aralık tarihinde yani olaydan 6 gün sonra durumdan haberdar olduğunu ileri sürdü. Askeri yetkililerin yerde yatan bir şahsın olduğu bilgisi üzerine olay yeri inceleme ekiplerinin bölgeye gittiğini savunan Emniyet, yolda barikat ve hendeklerin olmasından dolayı inceleme yapılamadığını iddia etti. Emniyetin yanıtında, olay yeri inceleme yapacak olan polislerinin can güvenliği sağlanamadığından dolayı olay yeri incelemesinin de yapılmadığına yer verildi. 

SAVCILIK: GÜVENLİK GÜÇLERİ TARAFINDAN VURULMADI!

Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturmanın son durumuna ilişkin Adalet Bakanlığı’na verdiği yanıtta ise Taybet ve Yusuf İnan'ın yasağa uymayarak, 18 Aralık 2015 tarihinde dışarı çıktığı ve çatışmanın arasında kaldıkları esnada vuruldukları belirtiliyor. İnan'ların güvenlik güçleri tarafından vurulamayacağını ileri süren savcılık, yanıtında şu ifadelere yer verdi: “Taybet İnan ve Yusuf İnan, güvenlik güçleri ile bölücü terör örgütü üyelerinin çatışmaları arasında kalarak vurulmuşlardır. Polislerin telsiz konuşmalarından güvenlik güçlerinin silahsız hiç bir şahsa terör örgütü olsa dahi ateş açmadığı görülmektedir.”

UZMAN RAPORU: PARÇALARIN HANGİ SİLAHA AİT OLDUĞU BELİRLENEMEDİ

Dosyada, Taybet İnan’ın vücudunda çıkan 2 metal parçaya ilişkin Diyarbakır Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü tarafından hazırlanan uzmanlık raporu da yer alıyor. Raporda, metal parçaların hangi silahtan çıktığının tespit edilmediği ileri sürülerek şu ifadelere yer verildi: “Nüveler mermi çekirdeği gömleği altında yer alan ve mermi çekirdeğinin delici gücünü artıran bir unsur olup, üzerlerinde atıldıkları silah veya silahlara ait tespit ve teşhise elverişli karakteristik iz ihtiva etmezler. Bu nedenle incelenmek üzere gönderilen 1 nüve üzerinde hangi silahtan atıldığı tespit yönünde mukayeseli bir inceleme yapmak mümkün değildir.” 

TAYBET İNAN’IN VÜCUDUNDA 10 KURŞUN!

Dosyada yer alan otopsi raporuna göre ise Taybet İnan’nın vücudunda 10 adet ateşli silah mermi çekirdeği girişi tespit edildi. Raporda İnan'ın ölümüne ilişkin şu açıklamalara yer verildi: “Çoklu iç organ yaralanmasına, beyin kanamasına ve beyin doku harabiyeti sonucu meydana geldiği tespit edilmiştir." 7 ateşli mermi silah çekirdeği giriş yarası vücudunda tespit edilen Yusuf İnan'ın otopsi raporunda ise vücutta ileri derecede çürüme meydana geldiği tespitine yer verildi. (Şırnak/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Suriye ordusundan İdlib operasyonu sevkiyatı

SONRAKİ HABER

Mimarlar Odası Denizli Şube Başkanı Alayont: Tarihi taş binalara sahip çıkılmalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...