20 Kasım 2017 05:50

Datçalı domates üreticisi yıllar sonra güldü

Akdeniz’deki kötü hava nedeniyle farklı pazar arayan toptancılar, Datça domatesinin 20 kiloluk kasasını 25-30 liradan satın almaya başladı.

Datçalı domates üreticisi yıllar sonra güldü

Paylaş

Akdeniz’deki kötü hava koşulları nedeniyle farklı pazar arayan toptancılar, Datça domatesinin 20 kiloluk kasasını 25-30 liradan satın almaya başladı.

Datça ilçesinde ekim, kasım ve aralık aylarında tarlada yetişen güz domatesi, iç piyasada tüketime sunuluyor. Datça’nın Karaköy, Kızlan ve Emecik mahallelerinde ılıman iklim olması nedeniyle yetişen tarla domatesinin 20 kilo gelen bir kasası 25-30 liradan alıcı buluyor. Datça’da 25 yıldan bu yana tarla domatesi yetiştirdiğini söyleyen üretici Tuncay Kayan, şöyle dedi: “Geçen yıllarda Rusya ile yaşadığımız sıkıntılar nedeniyle ihracat kesildi. Bu yıl ise gelen yoğun talep üzerine iç pazara yöneldik. Karaköy başta olmak üzere Kızlan ve Emecik mahallelerinde 3 bin dönüme yakın tarlada domates üretimi yapılıyor. Bu yılın ilk satışını yaptık. Önceki yıllara göre kasa başına çok iyi fiyat verildi. Akdeniz Bölgesi’nde yaşanan don, fırtına ve yağmurlar toptancıları Datça’ya yöneltti. Pazarda kilosunun 2 liraya kadar çıkması bizleri sevindirdi.” (MUĞLA)

ÖNCEKİ HABER

Dünya Çocuk Hakları Gününde de çalışan 14 yaşındaki çocuklar

SONRAKİ HABER

Silvan Emniyet Müdürü 'izinsiz kazı yapmak' suçundan tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa