20 Kasım 2017 09:05

Şeyhmus Diken'in ‘Ahım var Diyarbakır’ adlı kitabı raflarda

Yazar Şeyhmus Diken’in kaleme aldığı 'Ahım Var Diyarbakır' adlı kitap okuyucuyla buluştu.

Şeyhmus Diken'in ‘Ahım var Diyarbakır’ adlı kitabı raflarda

Paylaş

Yazar Şeyhmus Diken’in kaleme aldığı “Ahım Var Diyarbakır” adlı kitap, Aras Yayıncılık etiketiyle raflardaki yerini aldı. Diken'in daha önce yine Ermenilerin Diyarbakır’dan göçlerini konu alan “Gittiler işte” kitabının ardından bu kez de 46 denemeden oluşan kitabı okuyucu ile buluştu.

Türkçe-Kürtçe-Ermenicenin iç içe geçtiği zamanları anlatan Diyarbakırlı Diken, kendine has diliyle o günlerin ortak dünyasını okuyucuya sunuyor.

MASAL ANLATICISI METİNLER

Kitabın tanıtım metninde kitap şu cümlelerle anlatılıyor: Ahım Var Diyarbakır, yaşadığı topraklardaki hemşerilerin, kirvelerin, apêlerin, ahpariglerin, kekelerin, ciranların, kardeşlerin hikâyesi. Hem yerel hem evrensel şahsiyetleri, tarihle ve kentle birlikte yaşayan herkesi misafir eden 46 denemeden oluşan kitap, Diyarbakır özelinde bütün bölgeyi ve halklarını bu hikâyelerin laboratuvarı gibi kullanıyor. Asimilasyonu ve yıkımı her zaman ensesinde bir soluk, bir kılıç olarak hissetmiş halkların, dinlerin ve mekânların içinden usul usul, bir masal anlatıcısı gibi konuşan metinler bunlar. Diken’in yazarlığının 20. yılında 20. kitabı olarak yayımladığımız Ahım Var Diyarbakır, unutuluşa terk edilmesi istenmeyen herkese ve her yere içten bir selamdır. (Diyarbakır/MA)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

ABD'li yazardan Yemen'de süren savaşa dair: Yemen de neresi?

SONRAKİ HABER

İran'dan yalanlama: Türkiye'nin PKK'ya karşı operasyonuna katılmadık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa