17 Kasım 2017 13:54

Sabancı’nın Gratis’i büyürken işçileri çalışırken bayılıyor

Sabancı'ya ait Gratis, 500. mağazasını açarken firma çalışanlarının Evrensel'e anlattıkları Gratis'in nasıl bu kadar büyüdüğünü ortaya koyuyor.

Sabancı’nın Gratis’i büyürken işçileri çalışırken bayılıyor

Paylaş

Sabancı Grubuna ait Gratis Kozmetik, 500. mağazasını açtı. Gratis yöneticileri ile açılışı gerçekleştiren Gratis CEO’su Bahadır Özbek, konuşmasında “500’üncü mağazamızın açılışını kutladığımız bu özel günde her şeyden önce müşterilerimize teşekkür ediyoruz. Uluslararası oyuncuların arasında onların sevgileri ve ilgileri ile Türkiye'de lider marka olduk. Sayıları 4 bine ulaşan çalışanlarımıza verdikleri güç için bu yolda başından beri bizleri yalnız bırakmayan tüm tedarikçilerimize de verdikleri destek için çok teşekkür ederiz” dedi.

Peki 500 mağazaya ulaşan, hedef büyüten Gratis nasıl bu noktaya geldi?

GRATİS İŞÇİSİ: HAFTA TATİLİ BELLİ DEĞİL, TUVALETE KARTLA GİDİYORUZ

Gratis’te çalışan bir kadın işçi 4 Eylül 2017’de yayınlanan haberimizde şunları anlatmıştı: “Çalıştığımız işyerinin depo bölümünde 450 işçi çalışıyor. Biz dörtlü vardiya sistemi ile çalışıyoruz. Hafta talimiz belli değil, tuvaletlere kartla giriyoruz. Çalıştığımız depoda yazın sıcaktan kışın da soğuktan çalışılacak durumda değil aslında. Burada sıcaklar bastırınca nefes alamaz hale geliyoruz. Bir çok işçi arkadaşımız baygınlık geçiriyor. Bu deponun havasızlığını yetkili amirlere defalarca söyledik ancak bir çözüm bulamadık. Buranın çalışanların önemli bir bölümü genç ve kadın işçiler. Buradaki çalışmayı ailelerine destek olarak görüyorlar, bundan dolayı da bazı meseleleri görmezden geliyorlar. Ya da beli bir yaşın üstende olan kadın arkadaşlar ‘Biz burada çıkarsak başka bir yerde iş bulamayız’ kaygısı taşıyor. İşçi arkadaşlarımızın bunu düşündüğünü vardiya amirleri ya da kat sorumluları da biliyor. Bu nedenle ciddi baskı uyguluyorlar. Örneğin burada bir kadın arkadaşımız kasa taşıdığı için bel fıtığı oldu. Defalarca doktora gitti, raporlar aldı ama eninde sonunda bir fırsatını bulup 25-2’den tazminatsız işten çıkardılar. Ki bu işçi arkadaşımız dört yıllıktı. Bu durumu gören diğer arkadaşlarımızda bizde böyle oluruz diye ses çıkarmıyorlar.” (İŞÇİ-SENDİKA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Mülteciyi hücrede polis mi öldürdü?

SONRAKİ HABER

Mimarlar Odası Ankara Şubesi: Şehir hastaneleri sağlık sistemine zıt

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa