17 Kasım 2017 06:19

Danimarka, Türk IŞİD üyesinin vatandaşlığını elinden aldı

Danimarka ve Türkiye vatandaşıyken IŞİD'e üye olduğu gerekçesiyle 6 yıl hapis cezası alan Enes Çiftçi'nin Danimarka vatandaşlığı iptal edildi.

Paylaş

Danimarka’da doğup büyüdüğü için Türkiye vatandaşlığının yanı sıra Danimarka vatandaşlığına da sahip olan IŞİD üyesi Enes Çiftçi, Danimarka'da 'terör örgütü üyeliği' suçundan hapis cezası aldı. Hapis cezasının kesinleşmesi sonrası Çiftçi'nin Danimarka vatandaşlığı ipal edildi. 

Bu karar, ülkede doğup büyüyen bir kişinin vatandaşlığının iptal edilmesi açısından bir ilk. Daha önce Yüksek Mahkeme sadece Fas doğumlu bir cihatçının Danimarka vatandaşlığını iptal etmişti.

Sputnik'te yer alan habere göre aynı zamanda IŞİD'e katılmak suçundan hüküm giyen ilk Danimarkalı olan ve Türkiye vatandaşlığı da bulunan 25 yaşındaki Çiftçi, 2015'te 2. kez Suriye'ye gitmeye çalışırken tutuklanmıştı.

Kopenhag'da ailesi ile birlikte yaşayan ve ailesinin işlettiği pizzacıda çalışan Çiftçi, 2013 yılında Suriye'ye giderek IŞİD saflarına 'Ebu Aya Dinimarki' mahlasıyla katılmıştı.

Çiftçi'nin orada silah eğitim aldığı ve örgüt için 20.000 kron (yaklaşık 3.000 dolar) topladığı da açıklandı. Çiftçi'nin topladığı paraya yetkililer el koymuştu.

​TÜRKİYE'YE SINIR DIŞI EDİLECEK

Çiftçi, 6 yıllık hapis cezasını çektikten sonra Türkiye'ye gönderilmek üzere sınır dışı edilecek. Çiftçi, hapishanede bir süre önce adını Hamza Çakan olarak da değiştirmişti.

Avustralya, Kanada ve Hollanda gibi ülkeler IŞİD'e katılan cihatçıların dönüşü karşısında, çifte vatandaşların vatandaşlıklarını iptal etmeye izin veren yasalar çıkarıyor. Bu kişilerin tek ülke vatandaşlığı bulunması halinde ise 'haymatlos' olacakları için vatandaşlık iptali bu durumlarda tercih edilmiyor.

İngiltere'nin de çifte vatandaşlığı bulunan cihatçıların vatandaşlıklarını iptal ederek 150 kadar cihatçının ülkeye dönüşünü engellediği belirtiliyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İşçiler değişimi tartışıyor artık

SONRAKİ HABER

Doğu Anadolu Bölgesi için buzlanma ve don uyarısı yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa