14 Kasım 2017 15:44

AKP'li vekile göre barış imzacılarının yaşam hakkı bile yok!

AKP Bayburt Milletvekili Şahap Kavcıoğlu: Türkiye'nin kıyım yaptığını iddia eden bir akademisyene yaşama hakkı bile vermezler.

Paylaş

İmzaladıkları 'Bu suça ortak olmayacağız' başlıklı barış bildirisi nedeniyle ihraç edilen akademisyenler ve cezaevindeki gazeteciler, Mecliste tartışma konusu oldu. Plan Bütçe Komisyonunda konuşan AKP’li Şahap Kavcıoğlu,  “Bu bildiriye imza atan hiçbir akademisyene, siyasetçiye, gazeteciye hiçbir ülkede yaşama hakkı bile vermezler, bırak hapishaneyi yaşama hakkı vermezler” dedi.

AKP Bayburt Milletvekili Şahap Kavcıoğlu, Plan ve Bütçe Komisyonunda Avrupa Birliği bütçesi üzerinde söz aldı. HDP’nin Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisine verdiği raporu eleştiren Kavcıoğlu, ‘gammazlık’ suçlamasında bulundu.

Gazete Duvar’ın haberine göre raporda, akademisyenler ve gazetecilerle ilgili ifadelere değinen Kavcıoğlu şunları söyledi: “Akademisyenler ve gazeteciler diyorsunuz. Bakın, şöyle bir ifadeyi yazan akademisyene bu ülkede ne yapılması gerekiyor: Kasıtlı ve planlı kıyım… Türkiye’nin kıyım yaptığını söylüyor bir akademisyen. Bu bildirinin altına imza atan hiçbir akademisyenin Türkiye’de akademisyenlik yapmaya hakkı yok. Türkiye’nin öğrencilerine ders anlatmaya hakkı yoktur. Türkiye’yi böyle karalayacak, Türkiye’nin kıyım yaptığını, katliam yaptığını yazacak, altına imza atacak. Kimlerle beraber yapıyor bunu? Devlete böyle bir ihanet olur mu ya? Bu bildiriye imza atan hiçbir akademisyene, siyasetçiye, gazeteciye hiçbir ülkede yaşama hakkı bile vermezler, bırak hapishaneyi yaşama hakkı vermezler.”

HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Kavcıoğlu’ya “İyi valla, yaşadığımıza çok şükür!” yanıtı verirken, HDP’li Garo Paylan ise “Siz bu kafayla bu bakanlığa bütçe vermeyin” diye seslendi.

SEDAT PEKER DE ÖLÜMLE TEHDİT ETMİŞTİ

Daha önce tescilli suç örgütü lideri Sedat Peker de akademisyenlerin "Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı metni kamuoyuna duyurması sonrası "Oluk oluk kan akıtacağız ve akan kanlarınızla duş alacağız" tehdidini savurmuştu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Eğitim Sen, rehberlik yönetmeliğine iptal davası açtı

SONRAKİ HABER

Kırıkkale'de 3 Afgan mülteci, karbonmonoksit gazından zehirlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa