14 Kasım 2017 13:59

Nazlıaka, Ali İsmail Korkmaz yasağını Meclise taşıdı

Aylin Nazlıaka, İçişleri Bakanı Soylu’ya İstanbul Maratonu’nda Ali İsmail Korkmaz tişörtü giyenlerin maratona katılımının engellenmesini sordu.

Paylaş

Bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, “Bir demokrasi şehidi olan Ali İsmail Korkmaz’ın fotoğraflarının yer aldığı tişörtleri giyen koşucuların etkinliğe alınmaması talimatını kim vermiştir? Bu talimatın kanuni dayanağı nedir? Tişörtlere el konulması istemi hangi maddeye dayanılarak gerçekleşmiştir?” sorularını sordu.

Nazlıaka, 12 Kasım'da düzenlenen İstanbul Maratonu'nda Ali İsmail Korkmaz'ın fotoğrafı basılı tişörtlerin alana alınmaması hakkında Bakan Soylu’nun yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

‘SPORUN BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜNE AYKIRI BEYANLAR’

Nazlıaka verdiği önergede Korkmaz’ın Gezi eylemleri esnasında Eskişehir’de darp edilip, darba bağlı olarak “intraserebral kanama” ile komaya girerek 10 Temmuz 2013 tarihinde hayatını kaybettiğini hatırlatarak “Türkiye’nin pek çok ilinden gelen ALİKEV dostlarının ve gönüllülerinin üzerinde Ali İsmail’in resminin basılı olduğu tişörtlerle koşu alanına girmeleri engellenmiş ve gerekçe olarak 19 yaşında yitirdiğimiz çocuğumuzun resminin ‘siyasi simge’ olduğu söylenmiştir.

Milletvekili olma sorumluluğu ile benim de arasında olduğum bir grup tişörtlerle alana sokulmamış, güvenlik güçleri tarafından ‘provokatör’ olduğumuz gibi mesnetsiz iddialara maruz kalmıştır. ‘Ali İsmail bu ülkenin evladı’ dediğimizde, güvenlik güçleri ‘bizim evlatlarımız Hakkari’de, Şırnak’ta şehit düşüyor’ gibi bölücü, ayrıştırıcı ve sporun birleştirici gücüne aykırı beyanlarda bulunmuştur” ifadelerine yer verdi.

Nazlıaka bu bağlamda Bakan Soylu’ya şu soruları yöneltti:

* Bir demokrasi şehidi olan Ali İsmail Korkmaz’ın fotoğraflarının yer aldığı tişörtleri giyen koşucuların etkinliğe alınmaması talimatını kim vermiştir? Bu talimatın kanuni dayanağı nedir? Tişörtlere el konulması istemi hangi maddeye dayanılarak gerçekleşmiştir? Eğer bir yasal dayanak yoksa, söz konusu engellemeyi gerçekleştiren yetkililer hakkında idari ve adli soruşturma açılacak mıdır?

* Koşuya farklı figür ve fotoğraflarla katılan koşuculara izin verilirken, Ali İsmail Korkmaz tişörtü giyenlerin alınmaması nasıl bir düşüncenin ürünüdür?

* Profesyonel sporcuların da ALİKEV adına koştuğu maratonda, polis  yetkisini aşarak koşu esnasında resmi kayıtlı sporcuların önüne çıkmış, Ali İsmail Korkmaz baskılı tişörtleri çıkarttırmış ve bitiş noktasına yarı çıplak halde varmalarına neden olmuştur. Bu durum spora sürülmüş bir kara leke değil midir?

* Dünyanın gelişmiş ülkelerindeki benzeri etkinliklerde her kesimi kucaklayan, eleştirilere açık olan hoşgörülü tablolar bilinmektedir. 12 Kasım’da yapılan maratonda yaşanılanlar demokrasimizin OHAL’e ve gericiliğe teslim edildiği iddialarını kanıtlamıyor mu?

* İktidarın Ali İsmail Korkmaz’ın özgürlükçü ve eşitlikçi dünya görüşünden bu kadar korkmasının nedenleri nedir? İktidar bu hastalıklı ruh halinden ne zaman kurtulacaktır?” (ANKA)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

SES: Bütçenin ne kadarı halkın sağlığı için harcanıyor?

SONRAKİ HABER

İntihar eden Mehmet Keleş'in arabasında Ece Alça öldürülmüş olarak bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa