12 Kasım 2017 07:03
Son Düzenlenme Tarihi: 12 Kasım 2017 07:10

Subaylık mülakatında yeni kriter: Kur'an okuyor musun?

Muvazzaf subaylık için yapılan mülakatta bir adaya, ‘Sence Berkin Elvan ekmek almaya giderken mi öldü’, ‘Kur'an okuyor musun’ gibi sorular yöneltildi.

Subaylık mülakatında yeni kriter: Kur'an okuyor musun?

Paylaş

Mersin'de yaşayan M.U.G adlı genç, Milli Savunma Bakanlığı'nın Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) muvazzaf subay adayı olarak alınmasına olanak veren sınavına başvurdu. Sınavı başarıyla geçen M.U.G'a muvazzaf subaylık için yapılan mülakatta  'Sence Berkin Elvan ekmek almaya giderken mi öldü’, ‘Kur'an okuyor musun’ gibi sorular yöneltildi.

Cumhuriyet'ten Abidin Yağmur'un haberine göre, Muvazzaf subaylık için başvuran bir adaya sözlü mülakat sırasında 'FETÖ’yle ilgili soruların yanı sıra “Kur'an okuyor musun?”, “Kevser suresinin önemi nedir?” gibi dini içerikli sorular soruldu. Mülakat heyeti adaya, “Gezi olayları hakkında ne düşünüyorsun?”, “Sence Berkin Elvan ekmek almaya giderken mi öldü?” gibi sorular da yöneltildi.

Mülakatta daha sonra “Kur'an’ı Kerim okur musun” sorusunun yöneltildiğini anlatan M.U.G, “Hepsini okudum diyemem ama bazı sureleri bilirim diye yanıt verdim. Bunun üzerine en uzun ve en kısa sureleri sordular. Yanıt verdim. Birkaç dini soru daha sordular. Kevser suresinin önemini sordular. ‘FETÖ’yü birkaç kelimeyle tanımlar mısınız?’ dediler. Ben de dini istismar eden bir örgüt olduğunu söyledim. ‘FETÖ' münafık mıdır?’ dediler. O anda münafık kelimesinin tam karşılığını bilmediğim için bilmiyorum dedim. 'FETÖ' ile ilgili bazı şeyler söylediler, öyle midir dediler, öyledir dedim” ifadelerini kullandı.

'BERKİN ELVAN' SORUSU

Mülakatın ilerleyen dakikalarında Çanakkale Zaferi, Nutuk, NATO, Osmanlı tarihi konularından sorular geldiğini belirten M.U.G, “Bu konularla ilgili tüm sorulara doğru ve tereddütsüz yanıtlar verdim. Ben bu soruları bildikçe sorular arttı. Adeta çapraz sorgu gibi birçok soru soruldu, soruların tamamını bildim. Birkaç dakika sonra mülakat heyetinde yer alan bir kişi, ‘Senin görüşünü merak ediyorum’ diyerek söze girdi. ‘Gezi olaylarını biliyorsun. Sence Berkin Elvan ekmek almaya giderken mi öldü?’ dedi. Ben de ölümlerden dolayı üzüldüğümü, Berkin Elvan’ın neden öldüğü konusunda ise kesin bilgim olmadığını söyledim. Bu sorunun ardından dosyamı verdiler ve odadan çıktım. Diğer adaylarla birlikte sağlık raporu için sevk edildim. O sırada başvurusu reddedilen adayların dosyalarını bir astsubay getirip veriyordu. Benden sonra girenlerin dosyaları benden önce geldi. Ben yaklaşık 2.5 saat bekledim. En sonunda bir astsubay dosyamı getirip iade etti ve sınavın yapıldığı yerden ayrıldım” ifadelerini kullandı.

ÖNCEKİ HABER

İstanbul'da IŞİD operasyonu: 34 gözaltı

SONRAKİ HABER

Aziz Kocaoğlu'ndan CHP merkez yönetimine adaylık mektubu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa