11 Kasım 2017 15:37

Afrika'da vahşi yaşam köpeklere emanet

Afrika Vahşi Yaşamı Koruma Vakfı yasa dışı avlanma sebebiyle zarar gören hayvanları koruması için eğitimli köpek uygulaması başlattı.

Paylaş

Afrika Vahşi Yaşamı Koruma Vakfı (African Wildlife Foundation/AWF) Kenya'da yasa dışı avlanma sebebiyle zarar gören hayvanları koruması için eğitimli köpek uygulaması başlattı.

Afrika'da yasa dışı hayvan pazarlığı nedeniyle eğitimli ve donatılmış kişiler tarafından birçok fil ve gergedanın illegal olarak avlanıyor. 2007 yılından beri yasa dışı gergedan avlanması yüzde üç bin artarken, fildişine olan talep günden güne artıyor.

AWF yasa dışı avlanma mücadelesinde, gergedan ve filleri korumak için özel eğitilmiş ve koku hassasiyeti olan köpeklerle, Koruma Köpekleri programını (Canines for Conservation) yürürlüğe geçirdi. Köpekler, iyi koku alma işaretleri olan cana yakınlık ve sıcakkanlılıklarına bakılarak seçildi ve her bir köpek bir antrenöre verilerek, fildişi ve boynuz tozlarının yurtdışına kaçırılmasını engellemek için eğitime tabi tutuldu.

Eğitimleri tamamlanan köpekler, illegal vahşi yaşam ürünlerini bulmak için kritik pazarlık noktalarına yollanıyor. Yüksek eğitimli köpekler, fildişi gibi en az miktarda bulunan kaçak malları bile bulabiliyor ve yüzde doksan doğruluk oranları gösteriyor.

Köpekler programlarının ilk yılında, Uganda'da 99 kaçak mal ortaya çıkarıp 93 tutuklamaya yardımcı oldu ve 32 suçlunun kaçmasını engelledi. (DHA)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

AKP Milletvekili Tamer: İş bulduklarımız işi beğenmiyor

SONRAKİ HABER

İntihar eden Mehmet Keleş'in arabasında Ece Alça öldürülmüş olarak bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa