11 Kasım 2017 10:34

Putin ve Trump'tan ortak Suriye açıklaması

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Donald Trump’ın ortak açıklamasında, Suriye'de IŞİD'i yenme kararlılığı teyit edildi.

Putin ve Trump'tan ortak Suriye açıklaması

Paylaş

Sputnik’in haberine göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Donald Trump’ın yaptığı ortak açıklamada, "Bugün Devlet Başkanı Putin ve Başkan Trump, Vietnam'ın Danang kentindeki APEC Zirvesi kapsamındaki görüşme sırasında, Suriye'de IŞİD'i yenilgiye uğratma kararlılığını teyit ettiler" dendi.

İki ülke lideri ayrıca BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı karara uygun olarak Suriye'nin egemenliği, bağımsızlığı, birliği, toprak bütünlüğü ve laik niteliğine bağlılığı teyit etti.
Açıklamada, 'tüm Suriyeli taraflara' Cenevre'deki siyasi sürece aktif olarak katılma çağrısı yer alıyor.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, açıklamasında, ortak açıklamanın özel olarak Dananga'daki görüşme için iki ülke uzmanları tarafından hazırlandığını belirterek metnin nihai biçiminin bu sabah Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson tarafından onaylandığını aktardı.

SURİYE'DEKİ ASKERİ KANALLAR SÜRDÜRÜLECEK

İki ülke liderinin ortak açıklamasında, Suriye'de Rusya ve ABD ordularının güvenliğini sağlamak ve IŞİD'e karşı mücadele yürüten partner güçlerin katılımıyla meydana gelebilecek tehlikeli olayları önlemek için mevcut askeri kanalları sürdürme kararı alındığı ifade edildi.

Putin ve Trump, 'Rusya ve ABD'nin iki ülke orduları arasındaki tehlikeli olayları daha etkili biçimde önleme yönündeki ortak çabalar bağlamında' duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Ortak çabaların, son aylarda IŞİD'in büyük kayıplar vermesine yol açtığı kaydedildi.

APEC ZİRVESİNİN İKİNCİ GÜNÜNDE GÖRÜŞTÜLER

Putin ve Trump, Vietnam'da düzenlenen Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi'nin ikinci gününde sohbet etme fırsatını buldu.

İki ülke liderinin, ortak fotoğraf çekimine giderken aktif sohbet ettiği dikkatleri çekti. Bu sırada yanlarında Çin Devlet Başkanı Şi Jinging de yürüyordu.

Putin ve Trump, ortak fotoğraf çekimi sırasında da ikinci sırada yan yana durdular. (DIŞ HABERLER)
 

ÖNCEKİ HABER

Mardin'in 4 kırsal mahallesinde sokağa çıkma yasağı

SONRAKİ HABER

Aziz Kocaoğlu'ndan CHP merkez yönetimine adaylık mektubu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa