08 Kasım 2017 18:35

Yılmaz: ‘İyi çocuklar’ ordusu kuruluyor

Umut Kitabevi sahibi Seferi Yılmaz, Umut Kitap Evi davasında 3 sanığın da tahliye edilmesiyle ilgili soruları cevaplandırdı.

Yılmaz: ‘İyi çocuklar’ ordusu kuruluyor

Paylaş

Nimet ÖLMEZ

Türkiye tarihinde ilk kez derin devletin suçüstü yakalandığı Şemdinli olayları üzerinden 12 yıl geçti. Umut Kitap Evi’ni, 9 Kasım 2005 tarihinde bombalayan ve daha sonra tutuklanan astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile itirafçı Veysel Ateş, önce “Örgüt kurmaktan” beraat etmesi, daha sonra “İnsan öldürmek” suçundan da tahliye edilmeleri tartışmalara neden oldu. 

Soruşturmanın başladığı dönemde Kara Kuvvetleri Komutanı olan Yaşar Büyükanıt’ın “Tanırım iyi çocuktur” dediği Astsubay Ali Kaya’nın da aralarında olduğu 3 sanığın da tahliyesiyle sonuçlanan Şemdinli Davası’nı Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutuklu bulunan Şemdinli Belediye Eşbaşkanı, Umut Kitabevi sahibi Seferi Yılmaz, Mezopotamya Ajansı’nın (MA) sorularını gönderdiği mektupla değerlendirdi.  

Hakkari, Yüksekova, Şemdinli’de art arda patlatılan bombaları hatırlatan Yılmaz, “Bu örgüt suçu değilse, bu üç kafadarı bir araya getiren etkenler nelerdir? İtirafçı Veysel Ateş buna nasıl dahil oldu? Aynı dönemde Hrant Dink cinayeti var. İlk etapta ‘Milliyetçi duygularla yapılmış’ denildi. Bu geldiği aşama asker-polis ve bürokrasinin nasıl planlandığını, belgelerin nasıl saklandığını gösteriyor. ‘Faili meçhullerin arkasındayız. Siz Kürtleri, ötekileri, muhalifleri öldürün gerisini biz hal ederiz’ mesajı veriliyor” dedi.

‘İYİ ÇOCUKLAR ORDUSU KURULUYOR’

Kürtlere karşı işlenen cinayetlerden kolay kurtulmanın yolu olarak FETÖ’nün gerekçe gösterildiğini ifade eden Yılmaz, Kaosa sürüklenen Türkiye’de “iyi çocuklar ordusunun” kurulduğunu vurgulayarak, “Osmanlı’nın son dönemki Yeniçerileri gibi her türlü kirli işe karışacak, ölecek, öldürecek, yağmalayacak ‘iyi çocuklar’ ordusu kuruluyor. Artık sağda, solda ne varsa toplanacak ve hepsine ‘kutsal görevler’ verilecek. Artık bunları gizli ya da yer altında yapmanın da gereği kalmadı” dedi.

‘BU KARARLA KÜRDÜN FERMANI YAZILMIŞTIR’

Şemdinli Davası’nı ilk duruşmadan sonuna kadar takip ettiğini belirten Yılmaz, Sanıkların tahliye olması da beni şaşırtmadı. Çünkü ‘Örgüt üyesi olmaktan’ beraat etmeleri bunların da önünü açmış oldu. Bu tahliyeler, AKP-Ergenekon uzlaşısının göstergesidir. Yargı AKP’nin olunca bu hukuksuz kararlarla karşılaşmak mümkündür. Hiçbir Kürt farklı bir karar beklemesin, Kürdün fermanı yazılmıştır.” 

Susurluk Araştırma Komisyonu Üyesi ve CHP Milletvekili Fikri Sağlar ise, “Kitabevine yapılan bombalı saldırıda failleri çok açık olan, suçüstü yakalanan derin devletçi ve JİTEM’ci bir yapının unsuruydular.  O gün arabanın bagajında yakalanan krokiler, ölüm listeleri bir derin devlet operasyonu olduğunu açıkça ortaya koyuyordu. Bütün bunlara bakıldığında beraat etmeleri çok doğaldır. Susurluk’ta bir araba kazasıyla ortaya çıkan gerçek, derin devletin Türkiye’de açık sır olmaktan çıktığı açık hale geldiği ve JİTEM’le faili meçhullerin arasında ciddi bağ kurulduğunu gösteriyordu” dedi.

‘BUGÜNÜN DERİN DEVLETİ RETÖCÜ’LER OLABİLİR’

Susurluk olayından bugüne hala derin devletin olduğunu belirten Sağlar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her gelen siyasi iktidar kendisine bağlı derin devletini veya kendisine hukuk dışı faaliyetlerde kullanabileceği yeni yapılar veya var olan yapıları kendilerine göre düzenlediklerini görüyoruz. Şemdinli olayları derin devleti ortaya çıkarmak için fırsattı. Ama o dönemki derin devletin arkasında da FETÖ vardı. Bunun arkasında FETÖ’nün çıkmış olması asla bu yapıları aklatmaz. O gün içinde derin devlet FETÖ’den oluşuyordu, bugün de derin devlet RETÖ’cülerden oluşabilir. Daha önce derin devletti, sonra FETÖ oldu, sonra da RETÖ’cüler olabilir. Eğer hukuk devleti olmaktan çıkıp bu tür yapıları tölere edersiniz, derin devlet her şekilde kendini sürdürür. Nitekim Van’da dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun ‘AKP’ye oy vermezseniz, bombalar devam eder, beyaz Toroslar geri gelir’ diyerek derin devletin varlığını ikrar etmiştir. Şimdi düşünün bir Başbakan bunu diyor. Asıl altını çizilmesi gereken bu konudur. FETÖ’cü veya AKP fark etmez. Derin devleti 15 yıldır bunlar kullanıyor ve kullanmaya da devam edecekler.” (Van/MA)


 

ÖNCEKİ HABER

Öcalan için açlık grevleri devam ediyor

SONRAKİ HABER

MÜSİAD: Türk kenevirini tüm Türkiye'de yaygınlaştıracağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa